جهانمسافرت

زیباترین ساختمان های ایرانی

10 ساختمان زیبای ایران

زیباترین ساختمان های ایرانی، به‌عنوان نمایانگری از تاریخ، فرهنگ و هنر یک جامعه، همواره بر ارتباط مستقیم با تمدن و تاریخ آن دارند. ایران، با گذشت هزاران سال از تاریخ دیرینه، به‌عنوان یکی از کشورهایی با تمدن فراوان و متنوع، دارای ساختمان‌هایی باارزش تاریخی، هنری و معماری است. در این مقاله از تاپ تینگ، به بررسی زیباترین ساختمان‌های ایرانی خواهیم پرداخت..

1- خانه بروجردی‌ها واقع در کاشان

زیباترین ساختمان های ایرانی - خانه بروجردی‌ها
زیباترین ساختمان های ایرانی – خانه بروجردی‌ها

خانه بروجردی‌ها، یکی از نمونه‌های برجسته زیباترین ساختمان های ایرانی، در شهر زیبای کاشان واقع شده است. این خانه در سال ۱۲۹۲ هجری قمری توسط سید مهدی بروجردی، یکی از بازرگانان معروف کاشان، ساخته شد.

خانه بروجردی‌ها با ساختار باشکوه و منحصربه‌فرد خود به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری برجسته کاشان شناخته می‌شود. در زمان ساخت این خانه، بیش از ۱۵۰ هنرمند و صنعتگر در حوزه‌های مختلف مشغول به کار بوده‌اند. این تلاش‌ها، یک شاهکار از معماری سنتی ایرانی را به وجود آورد. خانه بروجردی‌ها در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

2- خانه‌باغ شازده واقع در تهران

زیباترین ساختمان های ایرانی - خانه‌باغ شازده
زیباترین ساختمان های ایرانی – خانه‌باغ شازده

این عمارت یکی از مشهورترین ساختمان‌های تاریخی تهران به شمار می‌آید که متعلق به شاهزاده “دیده رو” از خاندان قجر است. این بنا در طول زمان کاربردهای مختلفی داشته است و در حال حاضر باغ شازده به‌گونه‌ای آرام و دلنشین شده است که امکان سپری‌کردن ساعت‌ها و روزهای طولانی در آن وجود دارد.

معماری زیبا و نوع آجرهای به‌کار رفته در این خانه در کنار پنجره‌های بلند و گسترده با شیشه‌های رنگارنگ و حیاطی باشکوه و دل‌انگیز، این بنا را به یک اثر چشم‌نواز و دل‌فریب تبدیل کرده است. در دیگر نقاط تهران نیز باغ و ساختمان‌ زیبای ایرانی به نام شازده وجود داشته است، اما متأسفانه از آن باقی‌مانده‌ای وجود ندارد. یکی از شاهزادگان گذشته قجر این عمارت باشکوه را در یک باغ بزرگ خارج از مرزهای تهران ساخته بود. متأسفانه پس از درگذشت این شاهزاده قجری، خانه‌اش نابود شده است. امروزه باغی بزرگ در اطراف عمارت باغ شازده واقع شده که بخشی از پارک مجیدیه تلقی می‌شود.

 

3- خانه عامری‌ها واقع در کاشان

زیباترین ساختمان های ایرانی
زیباترین ساختمان های ایرانی

خانه عامری‌ها، یکی از خانه‌های سنتی مشهور ایران و شاید از دید خود من یکی از زیباترین ساختمان های ایرانی، در شهر کاشان واقع شده است. این خانه در دوره زندیه ساخته شده و در دوران قاجار تجدید و توسعه‌یافته است. مجموعه عامری‌ها با بیش از ۷۰۰۰ مترمربع مساحت، از 3 خانه مجزا با ارتباط یکدیگر تشکیل شده است. این خانه دارای 5 حیاط و 85 اتاق است و اقسام مختلفی از جمله شاه‌نشین، حوض‌خانه، مهمان‌خانه، ایوان و حمام دارد.

همچنین بخوانید :  10 موزه برتر جهان

مجموعه عامری‌ها پس از بازسازی و مرمت توسط اداره میراث‌فرهنگی کاشان، به یک هتل 5 ستاره تبدیل شده است. این هتل امکانات متنوعی ارائه داده و از جمله آن‌ها می‌توان به رستوران سنتی، چایخانه، نمازخانه، غرفه‌ها، فروشگاه‌ها و آرایشگاه اشاره کرد. بخشی از این خانه نیز به امکاناتی چون بانک، صرافی، و غرفه‌های شیرینی سنتی، صنایع دستی، خشکبار، جواهرات و فرش اختصاص یافته است.

 

4- خانه تیمورتاش واقع در تهران

خانه های قشنگ ایرانی - خانه تیمور تاش
خانه های قشنگ ایرانی – خانه تیمور تاش

این خانه تاریخی که یکی از مشهورترین عمارت‌های تاریخی تهران به‌حساب می‌آید، یک ساختمان باسابقه و قجری است و بسیاری افراد این بنا را به‌عنوان موزه جنگ شناخته‌اند. این بنا در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بنا شده و معماری آن همراه با محوطه سبز اطرافش به‌قدری جذاب است که در نگاه اول تمام بینندگان را جلب می‌کند. در معماری این خانه، تأثیرات سبک‌های روسی، هندی و ایرانی به طور هم‌زمان دیده می‌شود.

طبقه اول این بنا و ساختمان‌ زیبای ایرانی به‌عنوان موزه سلاح‌های جنگی مختصری اختصاص‌یافته است. در این موزه، سردیس‌های باشکوهی که به فرماندهان بزرگی مثل عباس بابایی و سرلشکر فلاحی تعلق دارد، به نمایش گذاشته شده است. پس از بازدید از طبقه اول، توصیه می‌شود به طبقه دوم بروید و حتماً با دوربین یا گوشی دوربین‌دار خود عکس‌های یادگاری بگیرید. در این طبقات، از زیبایی شیشه‌های رنگارنگ، آینه‌کاری‌های هنرمندانه و مجلل در داخل ساختمان، گچ‌بری‌های زیبا و دقیق، و پنجره‌های ارسی با زیبایی‌های ارثی از دستان هنرمندان بزرگ ایران لذت ببرید.

 

5- خانه ملاباشی واقع در اصفهان

خانه های زیبای ایرانی - خانه خانه ملاباشی - اصفهان
خانه های زیبای ایرانی – خانه خانه ملاباشی – اصفهان

خانه ملاباشی یا خانه معتمدی، یکی از زیباترین خانه‌های سنتی ایران است که در شهر اصفهان واقع شده و به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر شناخته می‌شود. چیزی که این خانه را از سایر خانه‌های سنتی معروف ایران متمایز می‌کند، زمان ساخت آن است. ساخت این خانه به دوره‌های صفویه، زندیه و قاجاریه بازمی‌گردد و ویژگی‌های معماری هر دوره را در خود جای‌داده است. این خانه متعلق به ملاباشی، منجم ناصرالدین‌شاه بوده و به همین دلیل به این نام خوانده می‌شود.

همچنین بخوانید :  10 کاری که باید هر شخصی قبل از مرگ خود انجام دهد

ملاباشی برای یک مأموریت از تهران به اصفهان عزیمت کرد و در این خانه ساکن شد. در آن زمان، این خانه چندان بزرگ نبود و تنها یک بخش زمستان‌نشین و 2 پنج‌دری داشت. او خانه را گسترش داد و دو بخش شاه‌نشین و 9 دری را به آن اضافه کرد. جذابیت این خانه دقیقاً در بخش‌های اضافه شده آن قابل‌مشاهده است. ملاباشی تزیینات پرزرق و برقی را برای این بخش‌ها در نظر گرفت و خانه‌ای زیبا و بی‌نظیر ساخت. تزیینات خانه با دقت و ظرافت بسیار انجام شده و بخشی از هنر دوران قاجاریه را نمایان می‌سازد.

استفاده از شیشه‌های رنگی در پنجره‌ها، آینه‌کاری دیوارها، گچ‌بری‌ها، نقاشی‌های قاجاری و هنر فلزکوبی بر روی چوب از جمله ویژگی‌های خانه ملاباشی محسوب می‌شود. این ساختمان‌ زیبای ایرانی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید.

6- خانه امیرنظام گروسی واقع در تبریز

ساختمان های زیبای ایران - خانه امیرنظام گروسی
ساختمان های زیبای ایران – خانه امیرنظام گروسی

حسن‌علی گروسی ملقب به امیرنظام، یکی از نویسندگان دوره قاجار بوده است. او مدتی به‌عنوان وزیر فوائد عامه در حکومت‌ ناصرالدین‌شاه فعالیت می‌کرد و بعدها به‌عنوان سفیر ایران در فرانسه و عثمانی مشغول به کار شد. گروسی، مدتی نیز پیشکار آذربایجان بود و در این زمان یک عمارت بزرگ را در تبریز بنا کرد و در آن سکونت گزید.

خانه امیرنظام گروسی حدود 3000 متر مربع مساحت دارد و در دو طبقه بنا شده است. این خانه دارای ایوان با 16 سرستون است و دو حیاط اندرونی و بیرونی دارد و. این سرستون‌ها طراحی آجری دارند و به بنا شکوه خاصی می‌بخشند. از تزئینات داخلی خانه می‌توان به پنجره‌های مشبک با شیشه‌های رنگی، گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌ها اشاره کرد. خانه امیر نظام در ۳۱ تیر ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر به عنوان موزه قاجار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

7- خانه شریفی‌ها – زیباترین ساختمان های ایرانی

 

خانه شریفی‌ها یکی از ساختمان‌های برجسته در تهران، با طراحی ۷ طبقه‌ای که ویژگی‌های مدرن و سنتی را در خود جای‌داده است. زیرزمین این ساختمان‌ زیبای ایرانی از طریق یک استخر که در طبقه‌بالایی واقع شده و کف آن با شیشه‌ای روشن پوشانده شده، نور فراوانی را جذب می‌کند. استفاده چشمگیر از متریال آجر نیز به ویژگی‌های این ساختمان افزوده شده است.

همچنین بخوانید :  قدیمی ترین شهر های دنیا

8- ساختمان معروف سدروس، واقع در تهران

زیباترین ساختمان های مدرن ایران - ساختمان سدروس
زیباترین ساختمان های مدرن ایران – ساختمان سدروس

این ساختمان یکی از نماهای زیبای معماری با آجر در سبک مدرن در تهران در سعادت‌آباد است. از الگوهای مختلف چیدمان، چیدمان آجرها به‌گونه‌ای استفاده شده که توانسته حجم‌های خاصی را با هم ترکیب کند و در نتیجه نمایی خاص و زیبا ایجاد کند.

9- ساختمان مدرن پروژه فونیکس، واقع در تهران

ساختمان فونیکس - قشنگ ترین ساختمان های ایرانی
ساختمان فونیکس – قشنگ ترین ساختمان های ایرانی

پروژه فونیکس، یکی از مشهورترین ساختمان‌های مدرن در حال ساخت در شهر تهران در سعادت‌آباد است که به‌تازگی برنده یکی از جوایز معماری شده است. الگوها و فضاهای رفاهی منحصربه‌فرد در این ساختمان به طور کامل پیاده‌سازی شده‌اند. این ساختمان دارای ۱۰ طبقه مسکونی با ۵۹ واحد مسکونی است. این پروژه ویژگی‌های مناسبی ارائه می‌دهد که برای یک زندگی مدرن در یک ساختمان نوین مناسب است.

10- ساختمان اداری _ تحقیقاتی توربوسیل

ساختمان اداری _ تحقیقاتی توربوسی
ساختمان اداری _ تحقیقاتی توربوسی

ساختمان توربوسیل، یکی از ساختمان‌های مدرن اداری در شهر تهران، در زمینی به مساحت ۱۶۰۰ مترمربع در شهر پردیس برای انجام امور مختلف تحقیقاتی طراحی و احداث شده است. فرایند ساخت این مجموعه حدوداً شش سال به طول انجامیده است.

ساختمان‌های مدرن اداری مانند توربوسیل با طراحی‌های نوین و امکانات متنوع، به جذب و پشتیبانی از فعالیت‌های تحقیقاتی و اداری در حوزه‌های مختلف کمک می‌کنند. این ساختمان‌ها معمولاً با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوهای معماری مدرن، فضاهای کاری را بهینه‌تر و کارآمدتر ارائه می‌دهند.

جمع‌بندی زیباترین ساختمان های ایرانی

زیباترین ساختمان های ایرانی نمادی از تاریخ، هنر و فرهنگ این سرزمین هستند. این ساختمان‌ها نه‌تنها به‌عنوان شاهکارهای معماری بلکه به‌عنوان جزءی از هویت فرهنگی ایران شناخته می‌شوند. از خانه‌های سنتی تا اماکن تاریخی و مذهبی، هر یک از این ساختمان‌ها داستانی منحصربه‌فرد از تلاقی هنر، معماری و معنویات ایرانی را با خود به همراه دارند. ساختمان‌های زیبای ایرانی نه‌تنها نمایانگر تنوع جغرافیایی و طبیعت این سرزمین هستند بلکه آینه‌ای هستند که تاریخ، هنر، و ایمان مردم ایران را در خود حفظ کرده‌اند.

شرکت آهن پرایس با بیش از ۵۰ سال سابقه و تجربه در ارائه آهن باکیفیت، به استحکام ساختمان‌ها که یکی از ویژگی‌های بناهای ایرانی است، کمک می‌کند.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا