10 قلعه زیبای جهان

زیباترین قلعه‌های جهان

در سراسر جهان قصرها و قلعه های زیادی وجود دارد که زیبایی به جای مانده از دل تاریخ و شکوهمندی خیره‌کننده‌ی آن‌ها، نفس آدم را بند می‌آورد که اگر به انتخاب من بود، تمام آن‌ها را نام می‌بردم و زیبایی‌هایشان را تحسین می‌کردم، اما در این مطلب از تاپ تینگ تنها می‌توانم به ۱۰ مورد اشاره کنم. با این حال شما می‌توانید قصرهای مجذوب‌کننده‌ای که در این لیست نیامده‌اند و نظرات خود را در زیر این مطلب در بخش نظرات اضافه کنید.

 

۱) مون سن میشل (Mont Saint Michel)، فرانسه

مون سن میشل جزیره‌ای صخره‌ای از نورماندی در شمال فرانسه است که حدود یک کیلومتر با سواحل شمال غربی این کشور فاصله دارد. بالاترین نقطه‌ی ارتفاع این جزیره از سطح دریا برابر با ۹۲ متر (۳۰۱ پا) انذازه‌گیری شده است. این قلعه‌ی باشکوه یکی از نخستین بناهایی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و اگرچه جمعیت آن ساکنین آن در سال ۲۰۰۹ به ۵۰ نفر هم نمی‌رسید، اما هر ساله بیش از سه میلیون نفر به بازدید از این قلعه می‌پردازند. این جزیره به شدت دستخوش جزر و مد است و داشتن ارتباط یا عدم ارتباط ساکنانش با نورماندی از این قضیه تأثیر می‌پذیرد.

 

۲) نوی‌شوانشتاین (Neuschwanstein)، آلمان

 

قصر نویْ‌شُوانشتاین قصری است بر فراز تپه‌ای سنگلاخی در جنوب استان باواریا در کشور آلمان. این قلعه‌ی تاریخی در قرن نوزدهم بنا به دستور لودویگ دوم، حاکم وقت باواریا، ساخته شد تا خلوتگاهی برای وی باشد. این قلعه به خاطر سر درهای منحنی، پنجره‌های طاقدار و برج و باروها با پنجره‌های سرخ، طراحی بی‌نظیری دارد. در سال ۱۸۸۶، بلافاصله پس از درگذشت لودویگ دوم، دروازه‌های این قصر به روی عموم گشوده شد و هر ساله بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به بازدید آن می‌آیند.

 

 

 

۳) قلعه‌ی هوهنسالزبورگ (Hohensalzburg)، اتریش

این قلعه یکی از چندین بنای بازمانده از قرن‌های پیش در اروپا است که در قرن یازدهم میلادی ساخته شد و در قرن چهاردهم ساختمان آن گسترش یافت و به کمی بیشتر یا کمتر از مساحت کنونی‌اس رسید. قلعه‌ی هوهنسالزبورگ به طول ۲۵۰ متر (۸۲۰ پا) و عرض ۱۵۰ متر (۴۹۰ پا) و مجموعاً به مساحت ۵۴۵۲۳ متر مکعب، روی یک کوه در سالزبورگ واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین و بهترین قلعه‌های قرون وسطایی در اروپا به شمار می‌رود.

 

۴) قلعه‌ی کانوی (Conwy)، ولز، انگلستان

این قلعه یک سنگر قرون وسطایی است در سواحل شمالی ولز است. قلعه‌ی کانوی طی نبر ولز در قرن سیزدهم به دستور شاه ادوارد اول ساخته شد و در ادامه بخشی از یک پروژه‌ی عظیم‌تر قرار گرفت که ساخت شهرک دیوارکشی شده‌ی کانوی بود. سرمایه‌گذاری کلانی که روی ساخت این قلعه با ۸ برج و بارو انجام شد، آن را تبدیل به گران‌بهاترین و برجسته‌ترین قلعه‌ای کرده که به دست ادوارد اول ساخته شده است.

 

۵) قلعه‌ی کیلکِنی (Kilkenny)، ایرلند – قلعه زیبای جهان

از جمله پرطرفدارترین مقاصد گردشگری ایرلند، قلعه‌ی کیلکنی است. این بنای تاریخی پرشکوه به فرمان ارل اول پمبروک، ویلیام مارشال، به منظور نظارت بر عبور مرور از رودخانه‌ی نور در سال ۱۱۹۵ ساخته شد. هم‌چنین با داشتن چهار برج مدور در چهار گوشه‌ی آن، این قلعه محل خوبی برای تحت نظر گرفتن کذرگاه‌های اصلی آن زمان بود که با هم تلاقی داشتند و در قرن سیزدهم نیز به عنوان پایگاه دفاعی شهر مورد استفاده قرار گرفت. در قرن بیستم میلادی، بخش‌های بسیاری از این قلعه مرمت و بازسازی شد و معرض بازدید عموم قرار گرفت. باغ زینتی زیبای قلعه‌ی کیلکنی هم یکی از پربیننده‌ترین مکان‌های توریستی کشور ایرلند است.

 

 

 ۶) قلعه‌ی پراگ (Prague)، پراگ، جمهوری چک

قلعه‌ی پراگ یک مجموعه از چند قلعه است که در قرن نهم میلادی بنا نهاده شده و امروزه محل رسمی اقامت رئیس جمهور چک است. این قلعه که برترین جاذبه‌ی گردشگری شهر پراگ نام گرفته، با ۵۷۰ متر طول و ۱۳۰ متر عرض به عنوان بزرگترین قلعه‌ی قرون وسطایی جهان در رکوردهای جهانی گینس ثبت شده و در گذشته جایگاه رسمی شاهان بوهم و امپراتوری مقدس روم بوده است.

 

۷) قلعه‌ی بودیام (Bodiam)، انگلستان

قلعه‌ی بودیام یک قلعه‌ی باستانی خندقی مربوط به قرن چهاردهم میلادی واقع در ساسکس شرقی در انگلستان است که در سال ۱۳۸۵ بنا به فرمان سر ادوارد دالین‌گریگه که یک شوالیه بود ساخته شده. گفته می‌شود هدف از ساخت این قلعه، دفاع از این منطقه در برابر حملات فرانسوی‌ها طی جنگ‌های صد ساله بوده است.

 

 ۸) قلعه‌ی وینزر (Windsor)، انگلستان

این قلعه در شهر وینزر در برکشایر انگلستان قرار دارد و قدمت آن به زمان ویلیام اول بازمی‌گردد. این قلعه که بزرگترین قلعه‌ی جهان با مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع است، به خاطر ارتباط طولانی که با خاندان سلطنتی دارد زبانزد است و امروزه هم یکی از چند محل اقامت ملکه الیزابت دوم است. همچنین، معماری بی‌نظیر این کاخ بر شهرتش افزوده. بیش از پانصد نفر در این مکان مشغول کار یا زندگی هستند.

 

۹) قلعه‌ی میراندا (Miranda)، بلژیک – قلعه زیبای جهان

قصر میراندا یا قصر پر سر و صدا در سال ۱۸۶۶ تحت فرمان خانواده‌ی لیودوکرک بوفور در منطقه‌ای به نام آردن بنا نهاده شد. این قلعه تا زمان جنگ جهانی دوم در اختیار این خانواده بود، اما پس از آن تبدیل به یتیم خانه شد. قصر میراندا اکنون خالی از سکنه و مکانی باشکوه برای بازدید گردشگران است.

 

۱۰) آلکازار سِگُویا (Alcazar of Segovia)، اسپانیا

این قلعه‌ی سنگی با نام «قلعه‌ی سِگُویا» در شهری قدیمی به همین اسم و روی یک تپه‌ی سنگی واقع شده است. مشخصه‌ی بارز این قلعه‌ی اسپانیایی، ظاهر آن به شکل قوس یک کشتی است. آلکازار در قرن دوازدهم در اصل به عنوان سنگر ساخته شد، اما در ادامه به عنوان قصر سلطنتی، زندان ایالتی و حتی آکادمی ارتش نیز استفاده شده! گفته می‌شود نمای این قصر الهام‌بخش طراحی قصر سیندرلا توسط والت دیزنی بوده است.

خروج از نسخه موبایل
رفتن به نوار ابزار