10 فیلم الهام بخش تاریخ سینما

فیلم های الهام بخش دنیا

بی شک فیلم های خیلی زیادی هستند که میتوانند در این لیست قرار بگیرند و یا اگر بخواهیم با جزئیات بیشتری به موارد این لیست بپردازیم، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که الهام بخش از چه منظر؟ ژانر؟ کارگردانی؟ بازیگری و… و طبیعتا به دلیل اختلاف دیدگاه از هریک از فیلتر هایی که در بالا بدان اشاره شد، ما در این لیست بر آن شدیم که این فیلم های الهام بخش را از 5 منظر که در پایین به آنها اشاره خواهیم کرد، مورد بررسی قرار دهیم.

 

  1.  بازیگر نقش اول فیلم (قهرمان داستان) – جایزه بهترین بازیگر
  2. داستان و فیلمنامه
  3. کارگردانی
  4. امتیاز مردم در سایت های معتبر مثل IMDB
  5. موسیقی فیلم

بهتر است در اینجا قبل از شروع معرفی فیلم ها به این نکته اشاره کنیم که شاید برخی از خوانندگان این مقاله، با مطالعه عنوان مقاله به این موضوع فکر کنند که منظور از کلمه الهام، صرفا تاثیر این فیلم ها بر زندگی شخصی افراد بوده و این فیلم ها الهام بخش این افراد باید باشد، اما این موضوع و این فیلتر، جز فیلتر های اصلی گزینش فیلم های ما نبوده و ما بر اساس فاکتور های بالا این فیلم ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

در اینجا ده فیلم الهام بخش برتر را با یکدیگر بررسی می کنیم:

 

10- جنگ ستارگان چهار-یک امید تازه

چه احساسی بعد از دیدن فیلم ب شما دست داده است؟

این فیلم ترکیبی است از یک موسیقی متن بسیار تاثیرگذار و الهام بخش و همچنین دسته ای از قهرمانان دوست داشتنی با شخصیت پردازی عالی است. (که البته به نظر خود من هان سولو دوست داشتنی ترین و محبوب ترین آن هاست.)در این فیلم غلبه برموانعی مثل دارث وادر و تمام امپراطوری کهکشان را به عنوان ضد قهرمان در داستان می بینیم و قرار گیری عناصر درست در فیلم، هر بیننده ای را تا انتهاب فیلم مجذوب خود میکند.

یکی از المان های تاثیرگذار و الهام بخش این فیلم، موسیقی متن این فیلم است که باعث دریافت نقد ها و جوایز بسیاری در فستیوال های مختلف هنری شد.

 

9-پای چپ من

یکی از شاهکار های سینما و یکی از شاهکار های بزرگ شاهکار سینمای جهان “دنیل دی لوئیس”.
پای چپ من در سالی که اکران شد، در واقع در رتبه بندی با فیلم “شکارخوب” رقابت داشت و در نقد هایی که بر این فیلم وارد شد، از نظر غلبه بر موانع در رده ی بالاتر ولی از نظر شخصیت پردازی، توانایی و محبوبیت قهرمان فیلم در رده پایین تری نسبت به فیلم شکار خوب قرار داشت.

با تمامی نقاط مثبت این فیلم، اما موسیقی متن این فیلم نقد های مثبتی از جوامع هنری سینما و موسیقی دریافت نکرد.

و در پایان باز هم باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا وقتی فیلم تمام می شود ما احساس خوبی پس از تماشای آن خواهیم داشت؟

در واقع ما از اینکه در جایگاه شخصیت اصلی فیلم قرار بگیریم خوشحال نمی شویم ولی قطعا پس از تماشای این فیلم احساس خوبی خواهیم داشت .

 

8- داستان سیندرلا

شما می دانید داستان سیندرلا اولین بار از کجا آمده است؟ این داستان ابتدا از زبان یک پری دریایی شرح داده میشود که در مورد دختری فقیر و بیچاره است که در شومینه می خوابد ولی شانس و اقبال  در زندگی به او روی می آورد و به مقام شاهزاده خانمی می رسد و از آن به بعد با حوشحالی و شادمانی زندگی می کند.

در این فیلم موانع آنچنانی نمی بینیم  تنها یک تهدید و ایجاد رعب وجود دارد و موسیقی الهام بخش و تاثیرگذار خاصی هم در فیلم نیست که آن را به خاطر داشته باشیم خودخواهی چندانی نیز وجود ندارد و دوباره اینکه ایا در انتهای فیلم احساس خوب  وخوشایندی داریم؟ که در  پاسخ می توان گفت بله ما احساس فوق العاده ای داریم.

 

7- ارابه های آتش

 

عنصر غلبه بر موانع در این فیلم به خوبی دیده می شود مانند ضدیهودی ها در المپیک 1924 و بررسی از نظر اعمال خودخواهانه نیز نشان میدهد که این نوع رفتار ها در این فیلم بسیار زیاد مشاهده می شود.

در پایان برای قرار دادن این فیلم در فهرست فیلم های برتر الهام بخش بایدببینیم بعد از پایان آن احساس خوبی داریم یانه؟که می توان پاسخ داد بله این احساس خوب با انجام ماموریت  شخصیت اصلی به ما القا خواهد شد.

 

6-شکار

فیلم شکار به حد کافی دوست داشتنی و مود پسند مخاطب است هرچند که محبوبیت نقش اصلی فیلم نسبت به برخی از قهرمانان معرفی شده دراین لیست کمتر است. او برای مقابله با موانع اولیه و گذر از کوره راه ها از استفاده کردن از مغز خود غافل شد ولی این اتفاق خودخواهانه نبود.

در پاسخ به این آیا شما بعد از دیدن این فیلم احساس خوبی دارید؟میتوان گفت بله مطمئنا زیرا قهرمان داستان شخصیتی باهوش بوده و در برخورد با خانم هابسیارجنتلمن و باشخصیت است.

موسیقی متن فیلم چگونه است؟ آیا باعث می شود شما دست های خود را مشت کنید و در هوا تکان دهید ؟درجواب باید گفت که خیر! موسیقی متن این فیلم آنچنان تاثیرگذار نیست هرچند با این وجود به محبوبیت وجایگاه الیوت اسمیت  خدشه ای وارد نمی کند.

 

5- این یک زندگی شگفت انگیز است!

این فیلم درباره زندگی مردی است که می تواند ببیند که جهان بدون او چگونه خواهد بود .برای جورج بیلی خوش شانس جهان بدون او مکانی جالب و جسورانه است و او فرصتی دوباره برای بازگشت به زندگی و قدردانی بابت آن دارد.

و در حاشیه بررسی این فیلم اگر شما میخواهید بدانید که زندگی شما پس از ازدواج با “دونا رید” چگونه خواهد بود من پیشنهاد می کنم که از “تونی اون” این سوال رو بپرسید!!!

موسیقی متن این فیلم نیز مثل اکثر فیلم هایی که تا کنون بررسی کردیم آنچنان تاثیرگذاری و ماندگاری خاصی ندارد.قهرمان و شخیصت اصلی داستان جورج نیز بسیار دوست داشتنی و محبوب است و آقای پاتریک نیز مانعی مناسب و معقول محسوب می شود که جورج باید به او غلبه کند و همه ما می توانیم در پایان فیلم احساس خوبی را تجربه کنیم.

 

4- پیگیری شادی

ما متوجه این موضوع هستیم که برخی ممکن است بگویند که این فیلم باید در رتبه ی اول این لیست قرار داشته باشد و حتی ممکن است عده ای این استدلال را داشته باشند که این فیلم در این لیست نباید قرار داشته باشد!

این فیلم از نظر غلبه برموانع در رتبه بالایی قرار میگیرد و و از نظر خودخواهی می توان آن را در میانه رده بندی قرار داد زیرا بی تفاوتی کوتاه مدت و… را بعنوان مصداقی از خودخواهی وجاه طلبی می توان تاحدودی نادیده گرفت.

ویل اسمیت نیز مانند کریس گاردنر شخصیتی محبوب است و شما در پایان فیلم احساس خوبی خواهید داشت همانطور که در ابتدا و اواسط فیلم نیز چنین حسی را تجربه میکنید.

 

3- زندگی زیباست

اگر در مورد این فیلم به غیر ازسخنرانی انجام شده در اسکار توسط رابرت بنینگی چیز دیگری نمی دانید بهتر است از خواندن و سر زدن به مجموعه ویدئوهای خود اجتناب کنید.

در خلاصه داستان این فیلم می خوانیم جودو و پسرش به یک اردوگاه کار اجباری منتقل می  شوند و جودو پسر5ساله اش را متقاعد میکند که باهم یک بازی عالی را بازی کنند که جایزه برنده آن یک تانک و اسلحه خواهد بود .همچنین جودو سعی دارد رعب و وحشت اطرافشان را به حداقل برساند که این موضوع نشان دهنده مقابله او با موانع و مشکلات است .موسیقی این فیلم آنچنان تاثیرگذار نیست و شما متوجه آن نمیشوید.

دراینجا نیز مانند فیلم های معرفی شده قبلی این سوال پیش می آید که آیا شما پس از دیدن این فیلم احساس خوبی خواهید داشت؟ که در پاسخ باید بگوییم که بله زیرا شما اشک و لبخند را میتوانید همزمان باهم تجربه کنید.

 

2- ایستادن و تحویل دادن

انتخاب کردن از بین فیلم های رده بالا با عنوان الهام بخش در کنار فیلم هایی چون مربی کارتر و نویسندگان آزادی و… بسیار سخت است و فیلم ایستادن و تحویل دادن تقریبا در حاشیه قرار داشت و عمدتا به دلیل عملکرد خیره کننده ادوارد جیمز اولمز و تاحدودی نیز به خاطر طرفداری نویسنده” ستاره نبرد کهکشان ها”بود (شوخی یا واقعیت ؟؟)

این فیلم بر اساس یک داستان واقعی است که داستان زندگی فردی به نام جیمی اسکالنت که مدرس ریاضی است و امید و اشتیاق را به یک گروه از دانش آموزان دبیرستانی برمی گرداند.

موسیقی متن توسط مستر میستر ساخته شده و جزو موسیقی های عالی این رده بندی محسوب میشود.در پایان فیلم نیز ما احساس خوب و خوشایندی خواهیم داشت .

 

1-راکی

شاید بتوان راکی را تاثیرگذارترین  والهام بخش ترین  فیلم در تمام دوران دانست. موسیقی متن شگفت انگیزفیلم که ددر ذهن تماشاچی نقش میبندد و مهمتر از همه عوامل  قهرمان  قدرتمند و نابود گر فیلم با بازی سیلوستر استالونه که نمی توان بهتر از او را برای این نقش یافت.او دوست داشتنی و محبوب است حتی زمانی که تخم مرغ خام را می نوشید.او متعهد است و شما با دیدن این فیلم علاوه بر احساس خوشایندی که دارید احساس امنیت نیز می کنید.

خروج از نسخه موبایل
رفتن به نوار ابزار