دسته‌بندی نشده

10 عضو عجیب و کم شناخته شده بدن

برخی از قسمت­های بدن توجه زیادی را به خود جلب می­کنند، مانند قلب، مغز و کبد یا زیبایی لبخند یا عضلات ورزشکار. با این حال بخش­های شگفت­ انگیزی در بدن انسان وجود دارد که مستلزم توجه بیشتری می­باشد.

هر چند این قسمت­های بدن خیلی چشم­گیر و در معرض توجه نیستند، با این حال وظایف و کارهای قابل توجهی را بر عهده دارند. تاپ تینگ در این مقاله به بررسی ده عضو جالب، مهم و اثرپذیر بدن انسان پرداخته است.

10- سیستم دهلیزی[1]

احساس حرکت با دهلیزی گوش

تاکنون به این فکر کرده­ اید که چطور پس از تکان­ دادن یا پرتاب­ کردن سرتان دچار سرگیجه نمی­شوید؟ یا اینکه چرا پس از چرخیدن به دور خود نمی­توانید در یک مسیر مستقیم حرکت کنید؟

پاسخ این سوالات در سیستم دهلیزی نهفته است؛ مجموعه­ ای منحصر به فرد و پیچیده که متشکل از سه کانال نیم­ دایره­ای  و دو اتاق در هر گوش داخلی است. این سیستم پشت پرده صماخ و درست در کنار قسمت حلزونی گوش قرار گرفته است. کانال­های نیم ­دایره ­ای سه لوله دایره­ای شکلند که با مایع پر شده ­اند و در سطوح متفاوتی قرار گرفته که در نتیجه باعث می­شوند حرکت در تمامی جهات احساس شود.

نواحی خاصی در انتهای حلقه ­های لوله­ای به نام ماکولا[2] وجود دارند( نباید با ماکولا در شبکیه چشم اشتباه گرفته شود) که با موهای حساس پوشیده شده­اند. در بالای موها ماده ژله مانندی وجود دارد که حاوی کریستال­های سبک وزنی به نام اتولیت است. هرگاه که شما سرتان را تکان می­دهید، کانال­های نیم­دایره­ای و ماکولا حرکت می­کنند اما مایع و ژله از این حرکت عقب می­افتند. این تاخیر، موهای حساس را خم کرده و پیامی را در مورد جهت حرکت سر شما به مغز ارسال می­کند. وقتی که متوقف می­شوید و یا شتاب می­گیرید و سرتان را در نقطه­ای خاص نگه می­دارید، اثر جاذبه بر ماده ژله­ای سبب می­شود مغز احساس کند که شما در فضا قرار دارید.

حال سوال اینجاست چه اتفاقی می­افتد که زمانی که به دور خود می­چرخیم دچار سرگیجه می­شویم؟

از دوستتان بخواهید که حول یک دایره کوچک چه بر روی پاهایش یا بر روی یک صندلی چرخ­دار برای 30 ثانیه یا بیشتر به دور خود چرخیده و ناگهان متوقف شده و به نقطه ای ثابت خیره شود. او احساس سرگیجه می­کند و تلاش می­کند تا در یک مسیر مستقیم راه برود و اگر با دقت به او نگاه کنید خواهید دید چشمانش را از سمتی به سمت دیگر تکان می­دهد(پدیده-ای به نام نیستاگماس[3]). دلیل این اتفاق این است که سیستم دهلیزی از حرکت ایستاده اما مومنتوم مایع درون حلقه­ ها به اندازه­ ایست که مایع به حرکتش ادامه دهد. این امر سبب می­شود که مغز دریابد که شما در حال چرخش هستید هرچند چشم­ها و مخچه مخالف مغز عمل می­کنند، درنتیجه تعادل خود را از دست داده و بینایی شما از حالت طبیعی خارج می­شود[1]. شما می­توانید این کار را در حضور یک دانشجوی پزشکی انجام دهید.

9- کشکک زانو[4]

کشکک زانو عضو نگهدارنده پا

 

اگر تا به حال زانو زده ­اید و یا تجربه حس بیزارکننده برخورد با پای میز را داشته ­اید، احتمالاً از حمایت کشکک­های زانو سپاسگزاری کرده ­اید.کشکک­های زانو بسیار کامل­تر از زانوبندهای ابتدایی عمل می­کنند. در واقع همه چیز به عملکرد اهرم مانند آنها برمی­گردد.

اصلی­ترین وظیفه کشکک که اصطلاحاً پاتلا[5] نامیده می­شود بسط­ دادن یا راست کردن پا می­باشد. کشکک زانو از طریق یک تاندون قوی به استخوان ران مهار شده است و بالای کشکک نیز به یک ماهیچه اصلی در عضلات چهارسر(همانطور که از نامش پیداست شامل گروهی از چهار عضله است)متصل شده است. پاتلا نیروی موثر را افزایش می‌دهد که در نتیجه آن زانو به دلیل افزایش نیرو می‌تواند با ۳۳ تا ۵۰ درصد در اطراف اتصال گسترش یابد[2].

همچنین بخوانید :  10 موزه برتر جهان

8- مایع مغزی نخاعی[6]

مایع مغزی نخاعی محافظ و نگهدارنده جمجمه

در میان گوشت، خون، دل و روده در بدن انسان مایعی زیبا به شفافی کریستال نهفته است. مایع مغزی نخاعی (CSF) در حفره ­های عمیق داخل مغز تولید می­شود و در اطراف مغز و نخاع گردش می­کند. CSF عملکرد وسیعی دارد. از جمله آنها حفاظت از جمجه در حین وارد شدن ضربه از طریق ایجاد ناحیه جذب شوک است.

همانند کاری که خون برای اکثر اعضای بدن انجام می­دهد، مایع مغزی نخاعی برای مغز و جمجمه مواد مغذی فراهم کرده و مواد زائد را پاکسازی می­کند.مایع مغزی نخاعی در یک فرآیند دقیق به منظورحفظ فشار مناسب برای احاطه و حمایت از سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) تولید می­شود. پزشکان با استفاده از روشی موسوم به پانچ کمری (قرار دادن یک سوزن در نخاع و جمع­آوری مقداری از مایع) از مایع مغزی نخاعی نمونه­گیری می­کنند [3].

این نمونه­گیری می­تواند برای شناسایی افراد مبتلا به عفونت (مانند مننژیت)، تشخیص خونریزی در اطراف مغز (سکته مغزی) و سایر شرایط استفاده شود.

7- رحم[7]

رحم اندامی مهم در بدن زنان

اکثر زنان رحم خود را دوست ندارند، زیرا اغلب منبع درد و مشکلات است، اما در این لیست جزء با ارزش­ترین قسمت هاست.

مشخص­ترین ویژگی قابل توجه رحم، توانایی تغییر اندازه آن است که در حالت عادی تقربیاً به اندازه مشت زن است، اما در دوران بارداری بیشتر قسمت شکم و بخشی از قفسه سینه را در بر می­گیرد و حاوی جنین بالغ، جفت آن و مایع آمنیوتیک می باشد. ظرفیت پرولیفراتیو رحم در بدن انسان بی نظیر است.

عملکرد عضلانی رحم منحصر به فرد است. اکثر مردم با درد انقباض در هنگام زایمان آشنایی دارند (که در خود فیزیک قابل توجهی دارند)، اما عملکرد عضلانی که کمتر شناخته شده به طور مستقیم بعد از تولد اتفاق می افتد. پس از جدا شدن جفت از دیواره داخلی رحم، خطر بزرگ خونریزی (خونریزی پس از زایمان) وجود دارد، زیرا عروق خونی متعددی در آن وجود دارد .

اگر چنین فشاری بر روی دست یا پای شما اتفاق بیوفتد، چه کار می­کنید؟ درست پس از زایمان با جدا شدن نوزاد و جفت، افزایش هورمون باعث انقباض شدید رحم می­شود، و کمک می­کند تا رگ­های خونی فشرده و بسته شده تا بهبود یابند[4].

6- دریچه­ های قلب[8]

اکثر ما به خاطر وجود ماهیچه­ های باسطه سپاسگزاریم، اما در مورد دریچه­ های قلب چطور؟ سیستم قلبی عروقی اساساً مشابه یک سیستم لوله کشی عمل می­کند و دریچه­ های یک طرفه وظیفه حفظ مسیر درست حرکت مواد را بر عهده دارند. ما چهار پمپ بسیار قوی (قلب) داریم که به صورت هماهنگ برای پمپ کردن خون در یک مسیر هشتی شکل تا ریه­ها برای تبادل گاز و پس از آن برای دیگر قسمت­های  بدن، تامین مواد مغذی، دفع زباله­ ها و نگه داشتن توازن در همه چیز فعالیت می­کنند.

خون از قلب شما به شریان­ها منتقل می­شود و زمانی که قلب عمل پمپاژ را انجام می­دهد رگ­ها منقبض و منبسط می­شوند. به همین دلیل است که شما می­توانید موج فشار خون را در آنها احساس کنید، “ضربان قلب”.

همچنین بخوانید :  10 موزه برتر جهان

زمانی که خون از قلب شما دور می­شود، شریان­ها به عروق­های کوچکتر و کوچکتر تقسیم می­شوند تا زمانی که از لوله­ های بسیار خوبی عبور می­کنند که مویرگ نام دارند که عرض آنها فقط به اندازه یک سلول است. با ورود خون به مویرگ­ها عمل تبادل خون بین مویرگ و بافت انجام می­پذیرد. در اینجا خون نیاز است که به آرامی حرکت کند و به علت ناحیه بزرگ مویرگ­های میکروسکوپی ضربان قلب احساس نمی­شود.

در مسیر بازگشت به قلب، خون در سیاهرگ­ها حرکت می­کند که به عروق­های بزرگتر و بزرگتر همگرا می­شود. با این حال، فشار زیادی در برگشت خون به قلب وجود ندارد و اکثر خون برای بازگشت نیاز به غلبه بر گرانش دارد. برای مقابله با این، سیاهرگ­ها دارای دریچه­های یک طرفه هستند که جریان خون را در جهت درست نگه می­دارند. گاهی اوقات شما می­توانید دریچه­ها را در بازوی دیگران مشاهده کنید، به ویژه هنگامی که شما یک تورنیکت برای آزمایش خون دارید؛ آنها شبیه به ضربات کوچک در امتداد یک رگ دیگر به نظر می­رسند. چهار دریچه یک طرفه ضروری در قلب وجود دارد. هر یک از چهار اتاق پمپاژ در قلب یک دریچه یک طرفه دارد که در هنگام انقباض، برای جلوگیری از پمپ شدن خون در جهت اشتباه، بسته می­شود. اتاق­هایی که در قلب هستند  به صورت جفتی کار می­کنند و علت اصلی شنیده شدن صدای « lub-dub » در حین عمل پمپاژ نیز همین نوع عملکرد است. چنانچه عملکرد دریچه­ ها دچار اشکال شود، شما صداهای اضافه ای خواهید شنید و عمل پمپاژ به درستی انجام نخواهد شد[5].

 

5- لنز[9]

 

اگر تا به حال عینک آفتابی خریده باشید، می­دانید که چقدر دشوار است که دقیقاً لنز مناسب را پیدا کنید تا بتوانید بینایی خود را اصلاح کنید. در لنزهای چشمتان چیزی شبیه لنزهای عینک وجود دارد. آنها ساختارهای مقعر و شفافی هستند که نور را می­شکنند تا تصاویر واضح را بر روی شبکیه که در پشت چشم قرار دارد، تشکیل داده و به عنوان اطلاعات به مغز شما بفرستند تا بینایی صورت گیرد[6].

بر خلاف لنزهای شیشه ­ای یا پلی­کربنات، لنزهای آناتومیک الاستیک بوده و قادر به تغییر شکل خود و تمرکز بر روی اشیاء در تمام فواصل مختلف می­باشند. با گذشت زمان، لنز به تدریج خاصیت الاستیک خود را از دست می­دهد و به همین دلیل است که اکثر مردم هنگام خواندن به عینک نیاز دارند؛ به مرور زمان لنزها در قرار گرفتن در ضخیم ترین شکل خود که برای دیدن اشیاء در فواصل نزدیک ضروری است ناتوان می­شوند. عینک کمک می­کند که بخش بیشتری از نور قبل از عبور از چشم دچار شکست شود و وضوح تصاویر حفظ شود.

 

4- عضله تلخی[10]

 

تلخی چشم جهت وضوح تصاویر

لنزهایمان چطور تغییر شکل می­دهند؟ این مهم از طریق عضله تلخی به دست می­ آید. یک دیواره عضله در اطراف لنز است که با منقبض و منبسط­ شدن سبب ضخیم­تر یا نازک­تر شدن لنز می­شود[7]. این عضله به نوبه خود، به منظور حفظ وضوح تصاویر، میزان شکست پرتوهای نور وارد شده به چشم را کم یا زیاد می­کند.

این حرکت عضلانی که به نام تطبیق[11] شناخته می­شود، یکی از پیچیده ترین عملکرد های حرکتی بدن است. در واقع، چشم یکی از پیچیده ترین اعضای بدن ما است.

همچنین بخوانید :  10 موزه برتر جهان

3- زبان کوچک[12]

 

زبان کوچک فلاپ غضروفی بالای حنجره

از لحاظ آناتومی نای در مقابل مری قرار دارد، بنابراین هرگاه که ما غذا یا آب می­بلعیم، نیاز به عبور تنفس از لوله غذا داریم. اگر این اقدام هماهنگ نباشد، دچار خفگی می­شویم.

زبان کوچک یک فلاپ غضروفی الاستیک است که در بالای حنجره (بخش بالای سینه) طراحی شده است. وقتی چیزی می­بلعید، حنجره به سمت بالا حرکت می کند و به همین دلیل است که می توانید ببنید گلو در هنگام فرو بردن به سمت بالا و پایین حرکت می­کند. “سیب آدام” برجسته ترین غضروف در حنجره است که باعث می­شود این عمل در مردان بیشتر قابل مشاهده باشد. هنگامی که حنجره به سمت بالا کشیده می­شود، زبان کوچک به سمت ورودی نای خم می­شود تا غذا و آب از آن عبور کنند و به مری برسند.

به دلیل چنین مکانیزمی، در موقعیت کمک­رسانی به فرد آسیب دیده، به منظور باز نگه داشتن راه تنفس و خروج آب یا ترشحات به خارج از دهان به جای راه تنفس باید او را به پهلویش قرار دهید[8].

 

2- دیافراگم

دیافرگام مسئول تنفس انسان

دیافراگم ناحیه بزرگی از بافت فیبری و عضلانی است که حفره شکمی و قفسه سینه را از هم جدا می­کند  و اگر از بین برود، سکته خواهیم کرد. اگرچه قفسه سینه منقبض و منبسط می­شود ، اما دیافراگم مسئول اصلی تنفس است. هنگامی که در وضعیت استراحت قرار داریم، دیافراگم گنبدی شکل است و انحنای آن به داخل حفره قفسه سینه می­باشد. هرگاه دیافراگم منقبض می­شود، عضله آن مسطح شده،حجم داخل قفسه سینه افزایش یافته و عمل مکیدن انجام می­شود. در نتیجه هوا به داخل ریه­ ها کشیده می­شود.

 

دیافراگم همچنین کمک شایانی در تنظیم فشار روی قفسه سینه و شکم هنگام استفراغ، سرفه، ادرار کردن و عبور از مدفوع می­کند.

هنگامی که شما تحت اشعه ایکس به قفسه سینه نگاه می­کنید، نسبت به موقعیت کبد، سمت راست پرده دیافراگم در مقایسه با سمت چپ آن در موقعیت بالاتری قرار دارد[9]. هر بار که نفس می­کشید، تمام محتویات شکمی شما که زیر دیافراگم قرار دارد، هنگامی که شما عمل دم و بازدم را انجام می­دهید، حرکت می کند.

1- پوست[13]

 

پوست بزرگترین عضو بدن

 

پوست بزرگترین عضو بدن است و یکی از بخش­های شناخته شده در این لیست است، اما این دلیل مهم بودن آن نمی­باشد. پوست دارای شش نقش اصلی است که اگر یکی از آنها کارش را متوقف کند، شما بیمار خواهید شد یا حتی  ممکن است بمیرید[10].

اولین وظیفه پوست در زندگی روزانه حفاظت در برابر عوامل آسیب­زای فیزیکی، حرارتی، شیمیایی و تابشی می­باشد. همچنین پوست دمای بدن شما را تنظیم می کند. هر چند عرق­کردن از دید ما یک عامل آزاردهنده است اما در واقع برای حفظ فیزیولوژی طبیعی ما ضروری است و همچنین در یکی دیگر از کارکرد های اصلی بدن دخیل است : حفظ تعادل مایع و الکترولیت بدن.

پوست همچنین دارای چندین عملکرد ایمنی است که به عنوان یک مانع فیزیکی و ایمنی شناختی علیه عفونت و عوامل آلرژیک عمل می­کند. توابع متابولیک پوست عبارتند از تولید ویتامین  و پروتئین های دیگر که سلول ها برای کارشان به آن نیاز دارند. در نهایت باید بدانید که پوست متنوع­ترین عضو بدن از حیث حساسیت است که قادر به سنجش گرما، سرما، نور و فشار قوی، درد و ارتعاش است.

وب گردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا