فیلمهنر

پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما

10 فیلم پر فروش تاریخ سینما

میزان فروش یک فیلم به عوامل مختلفی بستگی دارد و لزوما یک فیلم پر فروش را نمیتوان فیلم خوبی دانست و برعکس این ماجرا نیز صادق است. امابه طور کلی میتوان گفت که زمانی که یک فیلم به‌شدت موردتوجه افراد بسیاری قرار بگیرد در گیشه فروش بسیار خوبی خواهد داشت. توجه داشته باشید که این لیست هرگز ثابت نبوده و معمولاً با توجه به تورم و رشد صنعت سینما، زمانی که فیلم‌های جدیدتر و موفق‌تر عرضه می‌شوند رتبه این فیلم‌ها نیز تغییر خواهد کرد. در این بخش از تاپ تینگ به معرفی پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما پرداخته و آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1.آواتار – Avatar – پر فروش ترین فیلم تاریخ سینما

فیلم پر فروش تاریخ سینما
فیلم پر فروش تاریخ سینما

کامرون ایده ساخت «آواتار» را از سال ۱۹۹۴ در سر داشت و بنا بر این بود که بلافاصله پس از «تایتانیک» کار ساخت آن را شروع کند اما به دلیل نبود تکنولوژی‌های مورد نیاز کار ساخت فیلم تا چندین سال به تعویق افتاد. با نگاه به بودجه مورد نیاز برای ساخت فیلم نگاه می‌توان جسارت و ریسک‌پذیری بالای سازندگان آن پی‌برد. این فیلم بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها با بودجه‌ای ۲۸۰ تا ۳۱۰ میلیون دلاری ساخته شد و در آن از برخی به نوآورانه‌ترین تکنولوژی‌های تصویربرداری استفاده شد. اگر ۱۵۰ میلیون دلار هزینه تبلیغات را هم به این هزینه‌ها اضافه کنیم به رقمی حدود نیم میلیارد دلار می‌رسیم که اگر چه امروز و با توجه به فروش نزدیک به سه میلیارد دلاری فیلم معقول به نظر می‌رسد اما در آن زمان ریسک بزرگی بوده است. زویی سالدانا و سم ورتینگتون بازیگران اصلی این فیلم هستند که داستان آن در آینده‌ای دور و در سیاره‌ای دیگر روی می‌دهد.

همچنین بخوانید :  10 آهنگ ماندگار محمد اصفهانی

 

۲. تایتانیک – Titanic – پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما

فیلم-تایتانیک-–-Titanic - پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما
فیلم-تایتانیک-–-Titanic – پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما

در فهرست پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ رتبه دوم هم به فیلمی از جیمز کامرون می‌رسد. «تایتانیک» که داستانی عاشقانه را در بستر یک رویداد دلخراش تاریخی روایت می‌کند از معدود فیلم‌های تاریخ است که فروش بالای دو میلیارد دلار را تجربه کرده است. کامرون در این فیلم نیز نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی را خودش برعهده داشت. «تایتانیک» از آن دست فیلم‌هایی است که موفقیت تجاری را همراه با جوایز متعدد سینمایی به دست آورد. این فیلم از رکوردداران تاریخ مراسم اسکار است و در ۱۴ مورد نامزد دریافت این جایزه شد. تا پیش از آن فقط فیلم «همه چیز درباره ایو» به این رکورد دست یافته بود. هنگام اعلام برندگان اسکار اما «تایتانیک» از فیلم «همه چیز درباره ایو» پیشی گرفت و با ۱۱ جایزه اسکار مراسم را ترک کرد و در این رکورد با فیلم «بن هور» برابر شد.

 

۳. جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد – Star Wars: The Force Awakens

پر فروش ترین فیلم های سینما - فیلم جنگ ستارگان
پر فروش ترین فیلم های سینما – فیلم جنگ ستارگان

سومین فیلم پرفروش‌ تاریخ هم فروش بالای ۲ میلیارد دلار را تجربه کرده است. «جنگ ستارگان:‌ نیرو برمی‌خیزد» به کمک شوری که در میان هوادران دو آتشه این سری فیلم‌ها راه افتاده بود که پس از سال‌ها فرصتی فراهم شده بود که دوباره به تماشای قسمت دیگری از سری فیلم‌های محبوب خود بنشینند. در این فیلم ستارگان قدیمی فیلم از جمله هریسون فورد، مارک همیل و کری فیشر در کنار برخی بازیگران تازه وارد از جمله دیزی ریدلی، آدام درایور و جان بویگا بار دیگر به این حماسه فضایی جان بخشیدند.

همچنین بخوانید :  10 فیلم الهام بخش تاریخ سینما

 

۴. دنیای ژوراسیک – Jurassic World

jurassic-park-movies-فیلم - پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما
jurassic-park-movies-فیلم – پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما

«دنیای ژوراسیک» چهارمین فیلم از سری «پارک ژوراسیک» است که سال ۲۰۱۵ اکران شد و خیلی زود به یکی از عنوان‌های داغ گیشه جهانی تبدیل شد. این فیلم به کارگردانی کالین ترورو در نخستین هفته اکران از مرز فروش ۵۰۰ میلیون دلار عبور کرد و مالکان فیلم را به فروشی درخشان امیدوار کرد هر چند که با افت سرعت فروش در هفته‌های بعد نتوانست به مرز فروش دو میلیارد دلار برسد اما همچنان یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ باقی ماند. داستان این فیلم با بازی کریس پرت و برایس دالاس هاوارد ۲۲ سال پس از حوادث «پارک ژوراسیک» روی می‌دهد. این فیلم در نهایت با فروش جهانی بیشتر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به کار خود پایان داد.

 

۵. انتقام جویان مارول – Marvel’s The Avengers

فیلم های پر فروش سینما
فیلم های پر فروش سینما

در فهرست پنج فیلم پرفروش تاریخ سینما با فیلم «انتقام جویان» مارول به انتها می‌رسیم. مارول بسیاری از ابرقهرمان‌های محبوب خود را در این فیلم برای کشاندن تماشاگران به سینما به کار گرفت و توانست به فروش یک و نیم میلیارد دلاری دست پیدا کند. در «انتقام جویان» رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک روفالو، کریس اوانز و اسکارلت جوهانسون به مرد آهنی، ثور، هالک، کاپیتان آمریکا و بیوه سیاه جان بخشیدند.

 

 

۶. سریع و خشمگین ۷ – Furious ۷

پر فروش ترین فیلم های گیشه سینما - فیلم سریع و خشمگین ۷
پر فروش ترین فیلم های گیشه سینما – فیلم سریع و خشمگین ۷

یک فیلم اکشن از جیمز وان با نقش‌آفرینی وین دیزل، دیان جانسون و میشل رودریگز، که در سال ۲۰۱۵ اکران شد، این فیلم نزدیک به  ۱,۵۱۶,۰۴۵,۹۱۱ دلار در گیشه فروش داشت. سرویس استریمینگ نتفلیکس اخیراً اعلام کرده که می خواهد انیمشنی سریال بر اساس این مجموعه بسازد.

همچنین بخوانید :  معرفی 10 کتاب پرفروش دنیا

 

۷. انتقام جویان: عصر الترون – Avengers: Age of Ultron

پر فروش ترین فیلم های گیشه سینما - فیلم انتقام جویان
پر فروش ترین فیلم های گیشه سینما – فیلم انتقام جویان

یک فیلم اکشن و ماجراجویانه از جاس ودون با نقش‌آفرینی رابرت داونی جی آر، اسکارلت جوهانسون، مارک روفالو و کریس همسورث، که در سال ۲۰۱۵ اکران شد، این فیلم با موفقیت قابل توجهی در گیشه رو به رو شده و توانست مبلغی بالغ بر ۱,۴۰۵,۴۱۳,۸۶۸ دلار فروش داشته باشد.

 

۸. هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم

10 فیلم پر فروش سینما - فیلم هری پاتر
10 فیلم پر فروش سینما – فیلم هری پاتر

فیلم پایانی هری پاتر با نقش‌آفرینی دنیل ردکلیف، روپرت گرینت و اما واتسون، که در سال ۲۰۱۱ اکران شد، و مبلغی بالغ بر ۱,۳۴۱,۵۱۱,۲۱۹ دلار فروش داشت. این فیلم همچنین پر فروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۱ نیز بود.

هری پاتر قدیسان مرگبار-قسمت دوم از نظر کاربران سایت IMDB یکی از ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینماست .

 

۹. منجمد – Frozen – فیلم های پر فروش تاریخ

10 فیلم پر فروش تاریخ سینمای جهان - فیلم-منجمد-Frozen
10 فیلم پر فروش تاریخ سینمای جهان – فیلم-منجمد-Frozen

این فیلم دیزنی که در سال ۲۰۱۳ اکران شد و ایدینا منزل، کریستین بل و جاش گاد در آن صداپیشگی کردند، ۱,۲۷۶,۴۸۰,۳۳۵ دلار فروش داشت و جایزه اسکار بهترین انیمیشن را از خود نمود.

 

۱۰. مرد آهنی ۳ – Iron Man ۳ – فیلم پر فروش

10 فیلم پر فروش تاریخ سینمای دنیا - فیلم-مرد آهنی 3
10 فیلم پر فروش تاریخ سینمای دنیا – فیلم-مرد آهنی 3

یکی از سه‌گانه‌های رابرت داونی جی آر که در سال ۲۰۱۳ اکران شد، ۱,۲۱۵,۴۳۹,۹۹۴ دلار فروش داشت و در گیشه موفقیت زیادی از آن خود کرد. مرد آهنی ۳ بعد از پایان فیلمبرداری سه‌بعدی شد. فرش قرمز این فیلم در ۱۴ آوریل ۲۰۱۳ در پاریس برگزار گردید و ۲۵ آوریل به صورت جهانی و در ۳ مهٔ ۲۰۱۳ در ایالات متحده اکران شد.

 

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا