تاریخجهانمسافرت

قدیمی ترین شهر های دنیا

معرفی 10 شهر باستانی جهان

شهرهای قدیمی جهان را می‌شناسید؟ شهر شما چند سال عمر دارد؟ شاید تابه‌حال به این موضوع فکر نکرده باشید، ولی شهرهایی در دنیا وجود دارد که قدمتی برابر با ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد دارند. قالبا میتوان گفت که قدمت شهرها رابطه مستقیمی بافرهنگ و جاذبه‌های تاریخی آن‌ها دارد و ما در این مقاله سعی بر معرفی قدیمی ترین شهر های دنیا داشته و هر کی از این شهر ها را به لحاظ تاریخی و رهنگی، اجتماعی بررسی خواهیم کرد. با تاپ تینگ همراه باشید تا قدیمی‌ترین شهرهای دنیا را بشناسید .

 

1 – بنارس، هند – قدیمی ترین شهر جهان

قدیمی ترین شهر های جهان - بنارس، هند
قدیمی ترین شهر های جهان – بنارس، هند

بنارس شهری در کرانه رود گنگ در جنوب شرقی ایالت اوتار پرادش هند است. این شهر یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است. بنارس از مراکز مهم شیعیان شبه‌قاره هند است. اولین ساکنان بنارس ۱۰۰ سال قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. بر اساس افسانه‌های هندی، خدای ویرانگر «شیوا» این شهر را ساخته است؛ دانشمندان قدمت این شهر را چیزی حدود ۳۰۰۰ سال تخمین زده‌اند.

 

2- کادیس، اسپانیا – قدیمی ترین هر دنیا

قدیمی ترین شهر های جهان - کادیس، اسپانیا
قدیمی ترین شهر های جهان – کادیس، اسپانیا

کادیس یا قادص مرکز استان کادیس اسپانیا است. اولین ساکنان کادیس ۱۱۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. شهر کادیس محل اقامت نیروی دریایی اسپانیا و خانواده‌هایشان بوده است .

 

3- تبای، یونان – قدیمی ترین شهر های جهان

قدیمی ترین شهر های دنیا - تبای، یونان
قدیمی ترین شهر های دنیا – تبای، یونان

شهر تبای یا تبس در استان یونان مرکزی است و در منطقه باستانی بویوتیا قرار دارد. این شهر نقش مهمی در اسطوره‌های یونانی بازی می‌کند. تبای در عصر باستان رقیب اصلی آتن بوده و در سال ۴۸۰ قبل از میلاد در زمان حمله خشایار شاه به جبهه ایران پیوسته است. اولین ساکنان تبای در حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند .

همچنین بخوانید :  10 قلعه زیبای جهان

 

4- لارناکا، قبرس – قدیمی ترین شهر های دنیا

قدیمی ترین شهر های دنیا - لارناکا، قبرس
قدیمی ترین شهر های دنیا – لارناکا، قبرس

لارناکا شهری در ساحل جنوب شهری کشور قبرس است. اولین ساکنان این شهر حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در آن سکنی گزیدند. این شهر ساحلی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای قبرس است و در گذشته نام شهر کیتیرون بود . این شهر مستعمره اصلی حاکمان فنیقی بوده است. اما جایگاه اصلی خود را در زمان هلسنیک بدست آورده است. در قرن 13 قبل از میلاد مسیح، تمدن مسینی ها در کیتون با معامله مس و کارهای تجاری از طریق بندرگاه مهم‌شان نسبت به رونق کیتون اقدام کردند و پادشاهیِ قدرتمندی را در اینجا و سایر مناطق تحت اختیارشان ایجاد کردند

 

 

5 – آتن یونان – قدیمی ترین شهر دنیا

قدیمی ترین شهر دنیا - آتن یونان
قدیمی ترین شهر دنیا – آتن یونان

اولین ساکنان آتن در حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. آتنا یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی یونان است که نام آتنا الهه جنگ و خرد از این شهر گرفته شده است. آتن مهد تمدن یونان است. بناهای تاریخی آتن هنوز هم به صلابت گذشته در این شهر وجود دارند و سالانه میلیون‌ها توریست از این شهر تاریخی دیدن می‌کنند .

حاکمیت رومی‌ها توسط امپراتوری بیزانس بر آتن پنج قرن طول کشید و پس از آن رو به زوال رفت. پس از آن موفقیت‌هایی در زمان قرون وسطی در قرن 11 و 12 بوجود آمد تازمانیکه حاکمان لاتین در طول جنگ‌های صلیبی چهارم در سال 1404 آنجا را فتح کردند.

بعد از آن در سال 1458 امپراتوری عثمانی بر این شهر مسلط شد. بعد از گرفتن شهر، امپراتور عثمانی، دستوری مبنی بر حفظ میراث باستانی آتن داد و به این ترتیب تمامی حوادث و اتفاقاتی که باعث تخریب مکان‌های باستانی آتن شده بود ثبت و تلاش برای نگهداری از سایر اماکن آغاز گردید.

همچنین بخوانید :  10 اقامتگاه بومگردی ایران

 

 

6- بلخ، افغانستان – باستانی ترین شهر های جهان

قدیمی ترین شهر دنیا - بلخ، افغانستان
قدیمی ترین شهر دنیا – بلخ، افغانستان

اولین ساکنان بلخ درحدود سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. بلخ را کهن‌ترین شهر تاریخ جهان نامیده‌اند که یکی از شهرهای مهم امپراتوری ایران هم بوده است. لقب «مادر شهرهای جهان» به شهر بلخ افغانستان تعلق دارد. بلخ یکی از قطب‌های صنعت پنبه است. در این شهر کهن بزرگان زیادی زیسته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، ناصرخسرو قبادیانی، رابعه بلخی، رشیدالدین وطواط و ابوالموید بلخی اشاره کرد .

 

7 – کرکوک، عراق – شهر باستانی

کرکوک، عراق - شهر های باستانی
کرکوک، عراق – شهر های باستانی

اولین ساکنان کرکوک در حدود سال ۲۲۰۰ قبل از میلاد در این شهر ساکن شدند. کرکوک در گذشته به عنوان پایتخت سیاسی بابلی‌ها شناخته می‌شد؛ خرابه‌های ارگ‌های ۵۰۰۰ ساله هنوز در این خاک وجود دارد. کرکوک یکی از غنی‌ترین شهرهای عراق است و ۴۰ درصد صادرات نفت عراق از این شهر است .

 

8- اربیل، عراق – شهر های باستانی دنیا

اربیل، عراق - شهر های باستانی دنیا
اربیل، عراق – شهر های باستانی دنیا

اولین ساکنان اربیل ۲۳۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکونت داشتند. اربیل از شهرهای کردستان عراق است و در ۸۰ کیلومتری موصل قرار دارد. این شهر در زمان آرامی‌ها ساخته شد و مدتی هم تحت تصرف پادشاهان هخامنشی درآمد، پس از تصرف منطقه به دست اسکندر مقدونی، به ترتیب اشکانیان و ساسانیان بر این منطقه حکومت کردند. اربیل شهر مهمی بود و بسیاری از جنگ‌های بزرگ تاریخ مثل جنگ اسکندر با داریوش سوم در نزدیکی این شهر رخ داده است .

 

9- صور، لبنان – شهر هایی تاریخی باستانی جهان

صور، لبنان - شهر هایی تاریخی باستانی جهان
صور، لبنان – شهر هایی تاریخی باستانی جهان

صور شهری در جنوب لبنان است. در دوران باستان این شهر متعلق به فینیقی‌ها بوده است. فینیقیان قومی دریانورد بودند و برای اولین بار الفبا را اختراع کردند. صور امروز چهارمین شهر بزرگ دنیا است و معنای لغوی صور، «صخره» است. این شهر مدتی به دست اسکندر فتح شد و در سال ۶۴ قبل از میلاد به یک شهر تمام رومی تبدیل شد. اولین ساکنان صور حدود ۲۷۵۰ سال قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند.

همچنین بخوانید :  ۱۰ شهر اروپایی قدیمی قرون وسطی

 

10- اورشلیم، فلسطین – شهر های تاریخی دنیا

باستانی ترین شهر های دنیا - اورشلیم، فلسطین
باستانی ترین شهر های دنیا – اورشلیم، فلسطین

اورشلیم یا بیت‌المقدس یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است که در حال حاضر تحت تصرف اسرائیلی‌ها قرار دارد. اسرائیل موسسه‌های دولتی خود را در این شهر بنا نهاده است. اورشلیم یکی از چهار شهر مقدس یهودیان شمرده می‌شود که سه شهر دیگر عبارت‌اند از: صفاد، حبرون و طبریه. این شهر سومین شهر مهم جهان اسلام است که در طول تاریخ ۲۳ بار محاصره شده و ۵۲ بار مورد حمله قرار گرفته است. اورشلیم در طی سالیان گذشته ۲ بار تخریب شده است. اولین ساکنان بیت‌المقدس حدود ۲۸۰۰ سال پیش در این شهر سکنی گزیدند.

 

 

 

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا