جهانمسافرت

۱۰ شهر اروپایی قدیمی قرون وسطی

شهر های قرون وسطی اروپا

قاره‌ی اروپا مملو از شهرهای قدیمی است که بسیاری از آن‌ها به خوبی بازمانده‌اند و نمایانگر شیوه‌ی زندگی و عقاید و باورهای مردمان آن ناحیه در قرن‌ها پیش هستند. برخی از این شهرها اکنون با بازدید گردشگرانی که شیفته‌ی بناها، پل‌ها، دیوارها و کلیساهای جامع قدیمی‌اند و آن‌ها را تحسین می‌کنند، به رونق و موفقیت دست یافته‌اند. این‌که بخواهیم تنها ۱۰تا از این شهرها را انتخاب کنیم کاری بس دشوار است، اما به هر حال نام ۱۰ شهر را در ادامه لیست در تاپ تینگ ذکر کرده‌ایم و از شما همراهان خواهشمندیم نظرتون راجب به این شهر ها در بخش نظرات بیان کنید.

 

۱) بروژ یا بروخه (Bruges)، بلژیک

بروژ یا بروخه (Bruges)، بلژیک

شهر بروخه در شمال غربی بلژیک که گاهی به عنوان «ونیز شمال» هم از آن یاد می‌شود، چشم‌انداز شهری قرون وسطایی و پیشینه‌ی تاریخی غنی دارد. این منطقه‌ی زیبا و دلربا در سال ۱۱۲۸ احداث شده و از همان دوران شهر مهمی در بلژیک به شمار می‌آید؛ امروزه جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌آید. در قلب بخش تاریخی این شهر، برج بلفورت با بلندای ۸۳ متر و بازار سرپوشیده جالب توجه است. از دیگر دلایل بازدید از بروخه می‌توان به آب جو های مخصوص این منطقه و شکلات‌های خوبی که تولید می‌کنند، اشاره کرد. بهترین زمان برای سفر به بلژیک و بازدید از بروخه، تعطیلات کریسمس است.

 

 

۲) رگنسبورگ (Regensburg)، آلمان

رگنسبورگ (Regensburg)، آلمان

شهر کوچک رگنسبورگ حدود ۲۰۰۰ سال پیش به دست رومیان ساخته شده است و یکی از قدیمی‌ترین شهرهایی است که از زمان تأسیس تا به امروز تقریباً بدون تغییر باقی مانده. مهم‌ترین جاذبه‌ی توریستی رگنسبورگ، حفظ ظاهر قرون وسطایی آن است که در کلیسای جامع، پل سنگی و ساختمان‌ها با معماری سبک گوتیک در میدان قدیمی شهر به خوبی به چشم می‌خورد. رگنسبورگ هم امتیاز عضویت در میراث جهانی یونسکو را دارد.

همچنین بخوانید :  10 قلعه زیبای جهان

 

۳) یورک (York)، انگلستان

یورک (York)، انگلستان

یورک یکی از شهرهای با اهمیت انگلستان است که در محل برخورد رودخانه‌های اوس و فاس در منطقه‌ی یورک‌شایر شمالی قرار گرفته است. قدمت این شهر کلیسایی باستانی به زمان حضور رومیان در انگلستان بازمی‌گردد. برخی از بهترین ساختمان‌ها و ابنیه‌ی تاریخی در اروپا در یورک واقع شده‌اند، پس هیچ جای تعجب نیست که بعد از لندن اغلب به عنوان پربازدیدترین شهر انگلستان معرفی می‌شود. مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری آن کلیسای بزرگ یورک مینستر است. این کلیسا در سبک معماری گوتیک ساخته شده و بزرگ‌ترین کلیسا در اروپای شمالی به حساب می‌آید. علاوه بر آن، دیوارهای تاریخی اطراف شهر هم توجه بسیاری از توریست‌ها را جلب می‌کند تا با قدم زدن در امتداد آن‌ها حس و حال زمان‌های گذشته را تجربه کنند.

 

۴) کولیور (Collioure)، فرانسه

کولیور (Collioure)، فرانسه

شهر ساحلی کولیور یکی از زیباترین شهرهای قرون وسطایی در فرانسه است که در بهترین شرایط ممکن خود از چندین قرن پیش به جای مانده و به خاطر وجود بناهای تاریخی شگفت‌انگیز گردشگران بی‌شماری را به این منطقه جذب می‌کند. این شهر محل وصل دو دهکده‌ای است که در دو سوی قلعه‌ی تحسین برانگیزش واقع شده‌اند و تاریخچه‌ی جالبی دارد. هم‌چنین این منطقه از فرهنگ کاتالان هم اثر پذیرفته است. گردشگرانی که از نقاط مختلف به تماشای شهر می‌آیند، تحت تأثیر زیبایی خیابان‌ها و جاذبه‌های دیگر این شهر از جمله کلیسای قدیمی نوتردام دزانیه و قصر سلطنتی متعلق به قرن سیزدهم، قرار می‌گیرند.

 

۵) تالین (Tallinn)، استونی – شهر اروپایی قدیمی

تالین (Tallinn)، استونی

تالین به عنوان بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور استونی دلایل خوبی برای قرار گرفتن در این لیست دارد. در قلب آن منطقه‌ای وجود دارد که دیوارهای بلندی از آن محافظت می‌کند و بر روی تپه‌ی تومپی واقع شده است. بخش‌هایی از این دیوار پس از گذشت قرن‌ها هم‌چنان دست نخورده مانده است و گردشگران زیادی برای بازدید از آن به تالین سفر می‌کنند. درون دیوارها، سرتاسر، خانه‌های رنگارنگ قرون وسطایی و کوچه‌های تو در تو به چشم می‌خورد.

همچنین بخوانید :  معرفی 10 آبشار دیدنی ایران

 

۶) کارکاسون (Carcassone)، فرانسه – شهر اروپایی قدیمی

کارکاسون (Carcassone)، فرانسه

شهر زیبای کارکاسون در جنوب غربی فرانسه واقع شده است و قدمت آن حتی به ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. چشم‌نوازترین جاذبه‌ی گردشگری آن، قلعه‌ی تاریخی سیته (Cité) است که نمایی از آن در فیلم سینمایی «رابین هود: شاهزاده‌ی دزدها» به نمایش درآمد و به محبوبیتش افزود. هم‌چنین، شنیده‌ها حاکی از آن است که قلعه‌ی سیته الهام‌بخش طراحی قصر «زیبای خفته» اثر والت دیزنی بوده است. این قلعه‌ی معروف، چشم‌انداز بی‌نظیری به بخش مدرن شهر دارد که در آن کافه‌ها و هتل‌هایی برای گردشگران مهیا شده است.

 

۷) سن جیمینیانو (San Gimignano)، ایتالیا

سن جیمینیانو (San Gimignano)، ایتالیا

سن جیمینیانو یک شهر دیوارکشی شده‌ی زیبا از دوران قرون وسطی واقع در منطقه‌ی توسکانی ایتالیا است. شهرت این شهر بیشتر به خاطر برج‌های خیره‌کننده و هنر چشم‌نوازش است. می‌توان میدان کلیسایی را که در ایتالیایی Piazza del Duomo نامیده می‌شود، به عنوان اصلی‌تزین جاذبه‌ی گردشگری این شهر نام برد. این میدان معروف با برج‌هایی احاطه شده که قدمت آن‌ها به چندین هزار سال می‌رسد.

 

 ۸) تولد‌و (Toledo)، اسپانیا – شهر اروپایی قدیمی

تولد‌و (Toledo)، اسپانیا

پیشینه‌ی تاریخی این شهر به ۱۹۲ سال پیش از میلاد مسیح و زمان اشغال این منطقه به دست امپراتوری روم بازمی‌گردد. هنوز هم، پس از گذشت سالیان دراز، بقایای زمین ورزشی که رومیان در خارج دیوارهای شهر ساخته بودند، به چشم می‌خورد. مهم‌ترین مقصد گردشگری این شهر، کلیسای جامعش است که بازدید از آن را نباید از دست داد.

 

 

۹) پراگ (Prague)، جمهوری چک

پراگ (Prague)، جمهوری چک

پراگ مهم‌ترین شهر و پایتخت کشور جمهوری چک است. شهرت این شهر تاریخی جهانی است و آوازه‌ی بناهای زیبای تاریخی‌اش که از قرون وسطی به جا مانده، این جا را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در ارودای شرقی می‌کند و هر ساله افراد زیادی را از سراسر جهان به این نقطه می‌کشاند. میدان قدیمی شهر گل سر سبد شهر تاریخی پراگ است که هم‌چنان معماری بی‌نظیر گوتیک، رنسانس یا باروک ساختمان‌هایش را به عنوان بخشی از هویت کشور به خوبی حفظ کرده است. اینجا هم مثل سایر شهرها و مکان‌های تاریخی، از سال ۱۹۹۲ در زمره‌ی میراث جهانی یونسکو جای گرفته.

همچنین بخوانید :  10 اقامتگاه بومگردی ایران

 

۱۰) استکهلم (Stockholm)، سوئد

سن جیمینیانو (San Gimignano)، ایتالیا

شهرک قدیمی استکهلم به نام «گاملا استن»، از زمان‌های دور به جای مانده است. کاخ سلطنتی و کلیسای جامع استکهلم اماکن قرون وسطایی برجسته‌ای هستند که گردشگران برای بازدید از آن‌ها به این شهر می‌روند. استکهلم چشم‌انداز بی‌نظیری رو به اقیانوس دارد که به جاذبه‌های توریستی شهر می‌افزاید.

 

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا