مسافرت

معرفی 10 آبشار دیدنی ایران

آبشارهای ایران از جمله جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا و دیدنی هستند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. این آبشارها با زیبایی‌های خاص خود، از جمله بهترین مکان‌هایی هستند که در سفرهای گردشگری به شهرهای مختلف ایران باید حتماً دیده شوند.

گفتنی است در ایران حدود ۳۹۲ آبشار فصلی و ۲۸۷ آبشار غیرفصلی وجود دارد که اغلب این آبشارها در استان لرستان قرار گرفته‌اند؛ اگرچه در استان‌های شمالی ایران هم آبشارهای زیبا و دیدنی وجود دارد که گردشگران زیادی از آنها بازدید می‌کنند.

به همین جهت تاپ تینگ در مقاله حاضر به معرفی 10 آبشار برتر و بکر در ایران می‌پردازد که ممکن است برای افرادی که به گردشگری و بازدید از این جاذبه‌های طبیعی علاقه دارند مفید و کاربردی باشد.

1- آبشار بیشه_آبشاری در دل جنگل‌های بلوط

آبشارهای دیدنی در ایران

یکی از آبشارهای دیدنی ایران، آبشار بیشه خرم‌آباد در استان لرستان است که از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. ارتفاع این آبشار بیش از ۴۸ متر و عرض آن 10 متر است و جزو بلندترین آبشارهای کشور شناخته می‌شود. این آبشار در منطقه خرم‌آباد و در حوالی درود قرار دارد. این آبشار در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهل‌وهشتمین اثر ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است.

2- آبشار شیر‌آباد_آبشار جنگلی گلستان

آبشارهای دیدنی در ایران

آبشار شیرآباد استان گلستان یکی از آبشارهای دیدنی ایران است. آبشارهای شیرآباد در مجموع ۱۲ آبشار است که به صورت پله‌ای پشت سر هم قرار دارند. این آبشار در منطقه شیرآباد واقع شده و با داشتن منظره‌ای بسیار زیبا و محیطی سرسبز و طبیعی، جایگاه خاصی در گردشگری منطقه دارد.

همچنین بخوانید :  10 موزه برتر جهان

3- آبشار یخی_زیباترین آبشار یخی دماوند

آبشارهای دیدنی در ایران

این آبشار به دلیل اینکه تقریبا در تمام فصول سال یخ زده و تنها در ماه‌های تیر و مرداد، فقط چند ساعت در روز آب می‌شود به آبشار یخی معروف است. این آبشار ۷ تا ۱۲ متر ارتفاع و ۳ متر عرض دارد و در ارتفاع ۵۱۰۰ متری سطح دریا و بخش جنوبی کوه دماوند واقع شده است.

4- آبشار ویسادار_آبشار حوضچه‌ای گیلان

آبشارهای دیدنی در ایران

ویسادار یکی از بلندترین آبشارهای یران است و برای بازدید از آن باید به رضوان‌شهر بروید. این آبشار که 15 متر ارتفاع دارد یکی از دیدنی‌ترین آبشارهای گیلان است.

5- آبشار آب سفید_عروس آبشارهای ایران

آبشارهای دیدنی در ایران

ابشار سفید یکی از آبشارهای دیدنی ایران است که ۶۹ متر ارتفاع دارد و از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. آبشار سفید در شهرستان الیگودرز لرستان واقع شده که هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.

6- آبشار سمیرم_عروس زیبای زاگرس

آبشارهای دیدنی در ایران

این آبشار که به که عروس زیبای زاگرس شناخته می‌شود یکی از آبشارهای استان اصفهان است که در اطراف شهر سمیرم قرار گرفته است. آبشار سمیرم 35 متر ارتفاع دارد و دیواه‌های آن سنگی است. این آبشار در سال 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

7- آبشار کبودوال_ تنها آبشار خزه‌ ای ایران

آبشارهای دیدنی در ایران

کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران است و در دل جنگل‌های هیرکانی جلگه‌ای قرار دارد. ارتفاع آبشار کبودوال حدود ۶ متر است که از چند آبشار کوچک تشکیل شده و از لابه‌لای خزه‌ها حاری است. این آبشار ارتفاع ارتفاع نسبتا کوتاهی دارد و قله آن به راحتی دیده می‌شود.

8- آبشار گنجنامه_عروس الوند همدان

آبشارهای دیدنی در ایران

آبشار گنحنامه همدان ۱۲ متر ارتفاع دارد و در قسمت پایانی منطقه تفریحی عباس آباد در کوهستان الوند قرار دارد. گفتنی است در اطراف این آبشار دو کتبیه با خط میخی از دوران هخامنشی وجود دارد و سالیانه گردشگران زیادی برای بازدید از این جاذبه‌های گردشگری به همدان سفر می‌کنند.

همچنین بخوانید :  10 کشتی بزرگ کروز ساخته شده در جهان

9- آبشار لاتون_ بلندترین آبشار ایران

آبشارهای دیدنی در ایران

این آبشار که حدود ۱۰۵ متر ارتفاع دارد بلندترین آبشار ایران شناخته می‌شود. آبشار لاتون در جنوب شهرستان آستارا در منطقه‌ای به نام لَوَندَویل واقع شده و از کوه‌های نزدیک روستای کوتَه‌ کومه سرچشمه می‌گیرد.

10 آبشار مارگون_ مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان

آبشارهای دیدنی در ایران

این آبشار زیبا در استان فارس، شهرستان سپیدان قرار دارد. ارتفاع آبشار مارگون بیش از ۷۰ متر است و در مجله نشنال جئوگرافی به عنوان زیباترین مکان دیدنی در ایران شناخته شده است.

در کل، آبشارهای دیدنی ایران با داشتن منظره‌های بسیار زیبا و محیطی سرسبز و طبیعی، یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری این کشور هستند. به دلیل وجود آبشارهای زیبا در سراسر کشور، گردشگران می‌توانند در سفرهای خود به این مناطق سفر کرده و از زیبایی‌های طبیعی این آبشارها لذت ببرند؛ همچنین با توجه به داشتن امکانات رفاهی و گردشگری در اطراف این آبشارها، می‌توان به راحتی در این مناطق اقامت کرده و از تجربه‌ی یک سفر بومگردی و طبیعت‌گردی بی‌نظیر لذت برد.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا