فناوریکسب و کار

10 شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست!

شغل هایی که هوش مصنوعی نمیتواند انجام دهد

      

بیایید با آن روبرو شویم. به زودی، ربات ها کل دنیا را تصاحب خواهند کرد و انسانیت به خاطره ها میپیوندد. خبر خوب این است که زمانیکه تکنولوژی به “ترمیناتور” برسد، ما دیگر زنده نیستیم.

هوش مصنوعی در حال هجوم به قلمرو انسان ها برای گرفتن شغل های ماست اما این ربات ها برای اینکه کار را به درست ترین شکل انجام دهند مشکلات زیادی دارند. در فهرست زیر 10 شغلی که هوش مصنوعی حداقل هنوز قادر به انجام دادن آنها نیست را مشاهده میکنید.                                                                                         

 

10.نویسندگی – شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

شغل های هوش مصنوعی

زمانی که به آن فکر میکنید، نویسندگی یعنی دوباره آراستن کلماتی که وجود دارد. پس، هوش مصنوعی باید قادر به کشف الگو ها در زبان مورد نظر باشد تا بتواند داستان خود را بسازد. که این موضوع صحت دارد! البته تا حدودی. یک طرفدار سریال “بازی تاج و تخت” و همچنین برنامه نویس حرفه ای به نام “زک تات”،  زمانیکه بیمار بود و از انتظار کشیدن برای “جورج مارتین” خسته شده بود تا کتاب بعدی خود را بنویسد، تصمیم گرفت که یک هوش مصنوعی بسازد تا آن کار را برایش انجام دهد.

برای اینکه تکه ای از نتیجه آن را مشاهده کنید نقل قولی از آن داستان را تهیه کرده ایم:

“این اژدها نمیگوید که ما 4 عضو از گروه را داشتیم، یا هیچ مردی یا موشی یا دو خواننده ای نداشتیم، گروه بزرگی از مردان و درختان بالدار.”

شاید این داستان بعد از چند لیوان شراب معنا و مفهوم داشته باشد اما به این زودی ها ربات ها قادر به منتشر کردن این داستان ها در مجله  نیویورک تایمز نیستند.

 

9.خیاطی و طراحی لباس – شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

اغلب مردم در دنیای غرب حتی زحمت این را به خود نمیدهند که خیاطی یاد بگیرند مگر اینکه طراح مد باشند. اکثر البسه و پوشاک جهان توسط مردم کشور های جهان سومی مثل بنگلادش تولید میشود، جایی که شرایط کار در آنجا وحشتناک و مخوف است. به هرحال، برای سپری کردن زندگی خود به این کار نیاز دارند. بدون وجود صنعت پوشاک، شغل کافی برای جایگزین کردن آنها وجود ندارد به همین دلیل بسیاری از مردم آن کشور تا سرحد مرگ گرسنگی میکشند.

پس چه کسی حاضر است تا  زندگی میلیون ها نفر را به خطر بیندازد؟ خب جواب آن “داو چارنی” میباشد. محض اطلاع شما او بنیان گذار شرکت پوشاک آمریکایی بود. او به دلیل اتهام به آزار جنسی کارمندان خود از شرکت خود اخراج شد. “چارنی” این موضوع را تکذیب میکند اما خیاطان او چیز دیگری میگویند.

او تصمیم گرفت که یک شرکت جدیدی به نام پوشاک لس آنجلس را بنا کند. جایی که او هنوز مشغول به استخدام خیاطان و طراحان لباس است. به هرحال، وفاداری او نسبت به کارمندانش زیاد و عمیق نیست. از آنجایی که او ترجیح میداد تا خودش در کارخانه اش به تنهایی کسب درآمد کند، از رباتی که نامش سافت ویِر(برگرفته شده از سافت وار به معنی نرم افزار، به دلیل شباهت کلمه وار و ویر) و اختراع “استیو دیکرسون” بود استفاده کرد. این ربات در حال یادگیری دوختن لباس است. تنها مشکل آن این است که ربات ها حس لامسه ای همانند انسان ها ندارند. آنها برای دوختن خط های صاف و مستقیم عالی هستند اما توانایی پیشبینی حرکت بعدی هنگام حرکت پارچه یا چروک های ایجاد شده روی آن را ندارند. تا به اینجا نقشه “چارنی” برای نابود کردن زندگی های بیشتری از انسان ها بی اثر شده است.

همچنین بخوانید :  10 کشتی بزرگ کروز ساخته شده در جهان

 

8.روانشناسی – شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

چیزی که هوش مصنوعی در انجام آن افتضاح است، انتقال فکر یا در اصطلاح روانشناسی میباشد. از آنجایی که هیچ وقت انسان نبوده است، چگونه میتواند احساسات ما را درک کند؟ ربات های چت و گفت و گو نمیتوانند آزمون های تورینگ را بگذرانند، یعنی آنها قادر به ارتباط برقرار کردن در سطح انسان ها نیستند.

“الکسا”(دستیار صوتی گوگل)  و “سیری”(دستیار صوتی اپل) حتی قادر به درک نیمی از درخواست های جست و جوی ما نیستند. آیا ما واقعا به نصیحت های آنان در مورد خاطرات غمناک دوران کودکی نیازی داریم؟ به هیچ وجه! در کنار آن، درمان شناسان برای تسویه وام ها و قرض های زمین گیر کننده خود به شغل خود نیاز دارند! و این موضوع را نمیشود فراموش کرد که همه نمیتوانند یک رادیوتراپ(پرتو درمان) موفق بشوند.

 

7.طبابت –شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

شغلی که هوش مصنوعی قادر به انجام نیست

هوش مصنوعی در حال ورود به زمینه پزشکی است. در آینده، قادر خواهیم بود که تنها با گرفتن یک عکس با تلفن همراه خود یک تشخیص ساده از بیماری را در اختیار داشته باشیم. هوش مصنوعی به این صورت عمل میکند که عکس شما را در یک پایگاهی از داده ها قرار میدهد و اگر تطابقی با عکس دیگری داشت آن را به شما اطلاع میدهد.

هم اکنون نیز نرم افزاری وجود دارد که خال سیاه پوست شما را برای تشخیص وجود سرطان بررسی میکند و نرم افزار دیگری که بیماری های چشمی مربوط به دیابت را تشخیص میدهد. ساعت های نشان دهنده ضربان قلبی وجود دارد که قابلیت این را دارند که اگر ضربان قلب شما نا موزون و غیر عادی میزند به شما اطلاع دهد. تا جایی که زمان رو به جلو حرکت میکند، مشکلات پزشکی بیشتر و بیشتری در خانه تشخیص داده میشود.

به هرحال، این موضوع به این معنی نیست که هوش مصنوعی جای پزشک های حقیقی را پر میکند. با وجود ربات ها، دیگر چیزی به نام رفتار بالینی وجود ندارد. آیا واقعا میتوانید جهانی را متصور شوید که یک تکه آهن بی روح به شما بگوید که تنها تا شش ماه دیگر زنده هستید؟ بدون هیچ اظهار تاسفی؟ مردم همیشه برای گفت و گو کردن در مورد بدن خود به یک انسان نیاز دارند و همچنین همیشه نیاز به یک حس  پاسخگویی در صورت رخ دادن یک حادثه است. مهم تر از همه این ها، اگر در جریان یک عمل جراحی بودید و مشکلی ایجاد شد، نیاز به یک جراح دارید که بتواند کنترل را در دست بگیرد نه یک کامپیوتر بزرگی که قابلیت سازگاری و وفق پذیری را ندارد.

همچنین بخوانید :  10 روش تاثیر گذار بری نوشتن کپشن اینستاگرام

 

6.موسیقی – شغل های هوش مصنوعی

شغل های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی قادر به ساخت موسیقی خود میباشد. از آهنگ های قومیتی ایرلندی گرفته تا صدای سنتور های چوبی آفریقای جنوبی و مرکزی که در واقع در سطح خوبی هستند. در ژاپن، یک بازی اندرویدی ساختگی به نام “هاتسون میکو” به اندازه ای مشهور شده است که کنسرت ها و اجراهای خود را به فروش میرساند.

اما نگران نباشید! هیچ راهی وجود ندارد که هوش مصنوعی بتواند “لیستومانیا”(گروه موسیقی مجارستانی) را شکست دهد. طرفداران این گروه از آن ها به عنوان پدیده موسیقی یاد میکردند. ربات ها هیچ گاه جای عکس های رویایی آن ها را که بر روی دیوار نصب شده اند را نمیگیرند. این به معنی است که فعلا ستاره های پاپ منطقه امن هستند.

 

5.افسران پلیس – شغل های هوش مصنوعی

شغل های هوش مصنوعی

احتمالا ربات های گارد امنیتی که در فروشگاه ها مشغول گشت و پاسداری هستند را دیده اید، اما فایده آنان بسیار شک برانگیز است. مخترعان آن باید آن ها را با ماشین های پلیسی که در کنار جاده هستند مقایسه کنند. اگر مردم بدانند که تحت بررسی و تعقیب هستند، بهتر رفتار میکنند. شاید افراد با دیدن این قوطی های حلبی، اعتقاد داشته باشند که “روبوکاپ”  قدم بعدی تکنولوژی برای اجرای قانون است. اما در واقع، مردم اصلا نمیخواهند که توسط ربات ها دستگیر شوند!

در دانشگاه جیاو تانگ شانگهای، برنامه ای ساخته شده بود که برای تشخیص مجرم بودن یا نبودن فرد از روند شناسایی چهره استفاده میکرد. معیار قضاوت این برنامه جای زخم یا شکاف، حالت صورت و حتی انحنای لب فرد بود. اگر فیلم “گزارش اقلیت” را دیده باشید میفهمید که این موضوع نتیجه خوشی ندارد. این برنامه واکنش های تندی را به همراه داشت، زیرا مردمی که از نوزادی چهره خراشیده ای داشتند به دردسر میافتادند.

 

4.قضاوت – شغل های هوش مصنوعی

شغل های هوش مصنوعی

دادگاه حقوقی اروپا همه روزه تعداد زیادی شکایت نامه دریافت میکند که امکان بررسی همه آن ها در دادگاه وجود ندارد. در سال 2015، دانشگاه لندن به الگوریتمی دست یافت که قادر بود نتیجه 79% پرونده ها را پیشبینی کند. این موضوع باعث کوتاه شدن ساعت کاری کارکنان به وسیله حذف کاغذ بازی های دادگاهی شد.

اما این موضوع بدین معنی نیست که یک ربات بتواند در حکم یک قاضی عمل کند. همدردی و درک احساسات در نتیجه پرونده بسیار اهمیت دارد. برای مثال، مادر فقیری که یک قرص نان میدزدد با گفتن یک جمله و اظهار پشیمانی به احتمال زیاد آزاد میشود اما سارق بانک اینگونه نیست. مگر اینکه سارق دارای نفوذ زیادی باشد. همانطور که پیش تر ذکر کرده بودیم، هوش مصنوعی در زمینه تشخیص چهره بسیار بد و نا عادلانه عمل میکند. بدون وجود دقت 100 درصدی، ممکن است فردی بی گناه تا آخر عمرش زندانی شود. اما با قضاوت انسان ها(قاضی ها)، احتمال این رخداد بسیار اندک است.

همچنین بخوانید :  10 سایت معتبر خرید کفش  در ایران

 

3.معلم های هنر

شغل هایی که هوش مصنوعی انجام نمیدهد

هنر یک بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ بشر است. حتی اگر از آن دست دانش آموزانی بوده اید که حین کلاس هنر احساس خواب آلودگی میکردید یا اینکه فکر میکردید برای اطلاعاتی که هیچ گاه در آینده کاری خود به آنها احتیاجی پیدا نمیکنید هزینه شهریه ای که پرداخت کردید هدر رفته است، اما بدون شک موافقید که هیچ کس دوس ندارد تا آموزش هنر به دست ربات ها بیفتد.

خوشبختانه، بازو های روباتیک توانایی هنری یک کودک 4 ساله را دارا هستند. همچنین در امر شناسایی هنرمند اثر نیز افتضاح هستند. یک برنامه هوش مصنوعی به نام “شناسایی”، عکس ها را از لحاظ رنگ، ترکیب و حالات صورت جست و جو میکند و نمایش میدهد. تطابق هایی که نمایش داده میشود جالب هستند اما زیاد دقیق نیستند. مثل مقایسه عکسی از ذرت با نقاشی “جکسون پولوک”.

 

2.ورزشکاران حرفه ای

شغل هایی که هوش مصنوعی انجام نمیدهد

المپیک زمستانی سال 2018 برای اولین بار میزبان مسابقات اسکی ربات ها بود. آیا این موضوع برای ورزشکاران سراسر دنیا یک فاجعه نیست؟ نه آنقدر! مالکان این ربات های کوچک مجبور به دنبال کردن و تعقیب کردن آنها در طول مسیر هستند مخصوصا زمانی که در طول مسیر تصادفی رخ دهد یا از جایی سقوط کنند که بسیار مضحک به نظر میرسد. اما این موضوع تهدیدی برای حرفه “میکائیلا شیفرین”(اسکی باز آمریکایی) به حساب نمی آید.

علاوه بر هزینه هنگفت ساخت این ربات ها، توسعه دهندگان و سازندگان آنها علاقه ای برای خرج کردن چندین میلیون دلاری صرفا برای شرکت در یک مسابقه ای که ممکن است ربات آنها به جایی در کوه سقوط کند، ندارند. این موضوع بدین معنی است که ربات ها در آینده، شکستگی استخوان ها و جراحت های ورزشی را به خود ما محول میکنند!

 

1.روحانیون – شغل هایی که هوش مصنوعی انجام نمیدهد

شغل هایی که هوش مصنوعی انجام نمیدهد

آخرین شغلی که مطمئنا ربات ها از پس آن بر نمی آیند، روحانیت است. ربات ها تنها بر اساس داده ها و مستندات عمل میکنند. این ابزار های فلزی بی روح هیچ درک و تصوری از اعتقاد و ایمان ندارند. در واقع، بر اساس مطالعه و پژوهشی که بر روی آینده استخدام های شغلی انجام شده است، ثابت شده است که کمتر از 1 درصد احتمال دارد که در آینده روحانیون شغل خود را به ربات ها ببازند.

اگر بخواهیم آنها را با بازاریابان مقایسه کنیم، 99% احتمال دارد که سیستم های پیام رسان صوتی اتوماتیک جایگزین آنها شوند.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا