کتابهنر

10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

معروف ترین کتاب هایی که باید خواند

شاید این عنوان، عنوانی شعاری به نظر بیاید، ” 10 کتابی که باید قبل از مرگ خواند” – بله تا حدی هم شعاری است. اما در فحوای آن میتوان اهمیت این عنوان کتاب ها را جویا شد. برای کسانی که دوستدار کتاب هستند و با کتاب زندگی میکنند، حسی در آنها جریان دارد ک باید تک تک کتاب های خوب را تا قبل از آخرین نفس تورق کنند. اما خب ما در اینجا با این عنوان قصد داریم 10 کتاب معروف دنیا را معرفی کنیم. طبیعتا این لیست میتواند از هر دیدگاه و منظری متفاوت باشد، همان طور که در دیگر تاپ تن به معرفی 10 کتاب پر فروش تاریخ به آن اشاره کردیم، در این لیست سعی شده یک یا دو کتاب از ادبیات ایران نیز معرفی شود.

 

1-کتاب اُدیسه اثر هومر

بهترین رمان های تاریخ ادبیات - ادیسه هومر
بهترین رمان های تاریخ ادبیات – ادیسه هومر

ادیسه یکی از دو کتاب کهن اشعار حماسی یونان اثر هومر و از جمله بهترین کتاب های دنیا است. ادیسه هومر در ادبیات یونان و اروپا چیزی شبیه شناهنامه‌ی فردوسی برای ایرانیان است. کتاب به صورت مجموعه‌ای از سرودها گردآوری است.

ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروا، ادیسیوس یا الیس فرمانروای ایساکا می‌باشد. در این سفر که بیش از بیست سال به درازا می‌انجامد ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش آمده. در نهایت ادیسیوس که همگان گمان مینمودند کشته شده، به وطن خود باز گشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می‌کند.

جالب است بدانید کتاب ادیسه بیشتر از هر کتاب دیگری در دنیا به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.

 

2- برادران کارامازوف – فئودور داستایفسکی

بهترین رمان های تاریخ ادبیات - کتاب برادران کارمازوف
بهترین رمان های تاریخ ادبیات – کتاب برادران کارمازوف

این کتاب، به عنوان یکی از بهترین‌های نوشته شده در طول تاریخ شناخته می‌شود و بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد. داستان، زندگی شخصی با نام کارامازوف را بیان می‌کند که ۳ پسر دارد. هر یک از فرزندان او یکی از جنبه‌های شخصیت را نشان می‌دهد.

داستایفسکی در این شاهکار با عظمتش مانند سفینه نوح از هر طبقه‌ای در هر سن و سال و هر خصوصیات ذاتی، نمونه‌ای آورده است. خیلی افراد “برادران کارامازوف” را وصیت‌نامه‌ی داستایفسکی به ملت روس دانسته‌اند، اما بی شک این وصیت نامه برای همه ملت‌های جهان است.

همچنین بخوانید :  پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما

 

3- سالار مگس ها – ویلیام گلدینگ

کتاب هایی که باید قبل از مرگ خواند - سالار مگس ها
کتاب هایی که باید قبل از مرگ خواند – سالار مگس ها

در این رمان تعدادی کودک در اثر سقوط هواپیما در جزیره‌ای گیر میفتند و بدون سرپرست مجبور به اداره ساختارهای زندگی خود می‌شوند.

تم اصلی این کتاب به ذات وحشی ما اشاره دارد. این که در اعماق وجود همه ما شیطانی مطلق خوابیده است. سالار مگس‌ها را می‌توان رمانی تمثیلی دانست که در آن شخصیت‌ها و وقایع، هدفی بزرگتر از خود را نمایش می‌دهند. برای مثال جزیره نماد دنیا است.

ویلیام گلدینگ این کتاب را پس از جنگ جهانی دوم که در آن ۶ میلیون یهودی توسط نازی‌ها قتل عام شدند و آمریکا دو بمب اتمی را بر سر ژاپن انداخت، نوشته است. بنابراین زمینه تاریک این کتاب کاملا قابل درک است.

 

4- خوشه های خشم – جان استاینبک

بهترین رمان های تاریخ ادبیات - خوشه های خشم
بهترین رمان های تاریخ ادبیات – خوشه های خشم

کتابی که به روایت سفر اجباری خانواده‌ای تهی دست آمریکایی می‌پردازد که در جستجوی زندگی بهتری هستند.

خوشه های خشم کتابی است که نهایت درماندگی در شرایط مختلف را نشان می‌دهد. شرایطی که به جز خود تکیه‌گاه دیگری ندارید و تنها امید به آینده‌ای بهتر است که شما را زنده نگه می‌دارد. این رمان نشان می‌دهد که به راستی هیچ مرزی برای طمع وجود ندارد و حرص ثروت با انسانیت در تضاد است.

 

5 – سرخ و سیاه – استاندال :

کتاب هایی که باید قبل از مرگ خواند - کتاب سرخ و سیاه
10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند

سرخ و سیاه داستان “آنتوان برته”، جوانی با هوش بالا، که در خانواده‌ای فرانسوی به دنیا آمده است را بیان می‌کند.

این رمان نهایت نبوغ و قدرت آفرینندگی ادبی را نشان می‌دهد. در مورد معنی سرخ و سیاه بسیار سخن گفته شده است، با این حال واضح‌ترین اشاره این نام به دو قدرت آن زمان، یعنی کشیش‌ها و نظامیان است.

همچنین بخوانید :  معرفی 10 کتاب پرفروش دنیا

“استاندال” تضاد عشق و عقل را، و مشکلاتی که با تکیه کردن به هرکدام از آن‌ها ایجاد خواهد شد را صریحا به قلم آورده است.

 

6- کتاب رابینسون کروزوئه اثر دانیل دفو

معروف ترین کتاب های ادبیات کلاسیک - کتاب رابینسون کروزوئه
معروف ترین کتاب های ادبیات کلاسیک – کتاب رابینسون کروزوئه

رابینسون کِروزوئه یا رابینسون کروسو  مشهورترین رمان نویسنده انگلیسی دانیل دِفو است. این کتاب یک خود زندگینامه منحصر به‌ فرد روحانی و خیالی است که لقب «پدر رمان انگلیسی» را برای خالقش به ارمغان آورد.

قهرمان داستان زندگی مرفه خود در بریتانیا را برای مسافرت در دریاها رها می‌کند. پس از اینکه از یک کشتی شکستگی جان سالم به در می‌برد، ۲۸ سال را در یک جزیره و اغلب به تنهایی به گذران زندگی می‌پردازد تا آنکه زندگی یک بومی وحشی آن جزیره را نجات داده و نام «جمعه» بر وی می‌نهد. این دو مرد سرانجام آن جزیره را به مقصد بریتانیا ترک می‌کنند. دفو شاید بخشی از کتابش را بر اساس تجارب واقعی یک ملوان اسکاتلندی به نام الکساندر سِلکرک نگاشته باشد که به سال ۱۷۰۴ پس از ستیز با ناخدای کشتی، وی را به درخواست خودش در ساحل جزیره‌ای خالی از سکنه رها کردند.

 

7- بر باد رفته (نوشته مارگارت میچل)

معروف ترین کتاب های ادبیات کلاسیک - بر باد رفته
معروف ترین کتاب های ادبیات کلاسیک – بر باد رفته

بر باد رفته» درام رمانتیک نوشته مارگارت میچل خیلی بیشتر از یک داستان عامه پسند است. کتاب نوشته مهمی درباره جنگ های داخلی آمریکا و خصوصیات مردم در آن سال هاست که شاید از طرف منتقدان ادبی این سال ها به اندازه مردم عادی تحویل گرفته نشده باشد.

داستان در ایالت جورجیا اتفاق می افتد و زندگی دختری به نام اسکارلت اوهارا را تعریف می کند که در هنگامه جنگ و سنت های جنوبی، زندگی کملا متفاوتی با اطرافیانش را در پیش می گیرد.

کتاب برنده جایزه پولیتزر شد و فیلمی که به همین نام از روی آن ساخته شد یکی از بهترین آثار سینماست که موفق به دریافت جایزه اسکار هم شد. 33 میلیون نسخه از این کتاب در 50 سال اخیر فروخته شده است. فیلم «بر باد رفته» هم یکی از پرفروش ترین آثار تاریخ سینماست.

همچنین بخوانید :  10 فیلم الهام بخش تاریخ سینما

 

8- کیمیاگر (نوشته پائولو کوئیلو)

10 کتابی که باید خواند - کیمیلگر
10 کتابی که باید خواند – کیمیلگر

” کیمیاگر ” سال 1987 منتشر شد و پرفروش ترین کتاب برزیلی در تاریخ این کشور شد. 65 میلیون نسخه از این کتاب بعد از انتشار به فروش رفت و آن را تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ کرد.

«کیمیاگر» به 67 زبان زنده دنیا ترجمه شد و نامش در کتاب رکوردهای گینس برای بیشترین تعداد ترجمه از کتاب یک نویسنده زنده ثبت شد.

نام کوئیلو نه فقط به عنوان یکی از نویسندگانی که آثار پرفروشی دارد، بلکه به عنوان یکی از موثرترین نویسندگان معاصر در دنیا مطرح است.

 

9- بوف کور – صادق هدایت

بهترین کتاب های ایرانی - بوف کور
بهترین کتاب های ایرانی – بوف کور

بوف کور از آن دست رمان های ایران است که بدون شک لیاقت قرار گرفتن در لیست 10 کتابی که قبل از مرگ باید خواند را دارد. داستانی که به سبک فراواقع‌گرایی یا سورئالیسم نوشته شده و در آن راوی دچار توهم و پندارهای روانی است. “هدایت” در این کتاب پیچیدگی‌هایی را وارد کرده است که شاید تنها با یکبار خواندن، قابل درک نباشند.

هنری میلر، نویسنده آمریکایی، درباره بوف کور گفته است: “بوف کور کتابی است که من آرزو دارم روزی نظیر آن را بنویسم. مانند این داستان را در هیچ زبانی ندیده‌ام، آن را واقعا دوست دارم”.

 

10- شازده کوچولو اثر اگزوپری

بهترین کتاب های دنیا - چازده کوچولو
بهترین کتاب های دنیا – چازده کوچولو

شازده کوچولو که از بهترین کتاب های دنیا است، «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است.

سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرودآمد. همین سانحه دستمایه الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره های دیگر دیار خود را ترک کند و…

 

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا