پزشکیسبک زندگی

10 ویژگی افراد سالم

ویژگی های یک شخصیت سالم

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده است که از خود پرسیده باشید که آیا دارای شخصیت سالمی هستید یا نه؟ من که به دفعات از خودم این سوال را پرسیده ام، سوالی که پاسخ دقیقی ندارد(پاسخ دقیق به پاسخی می گویند که عینی، واقعی و قابل اندازه گیری و آزمایش پذیر باشد تا بتوان داده ای آماری و کمی از آن ارائه داد) اما به راستی اگر مجبور به پاسخگویی به این سوال که آیا من فرد سالمی محسوب می شوم شوید چه جوابی به خودتان می دهید؟معیار سلامتی را فقط و فقط در سلامت جسم و عدم وجود بیماری خاصی در جسمتان و اختلالی در عملکرد مغز و روحتان می دانید؟ آیا برای اینکه ما شخص سالمی محسوب شویم باید به نظر جامعه ای که در آن زندگی می کنیم و معیارهای آن اتکا کنیم و یا نظر شخص خودمان و احساس رضایت ما از خود و افراد مرتیط با ما هم دخیل است؟
در این پست از تاپ تینگ همراه ما باشید تا پاسخِ همه ی سوالات بالا و تردید هایی که به ذهنتان وارد کرده ایم را بدهیم که همگی پاسخی در خور به سوال شخص سالم و ایده آل کیست و یا همان سوال اصلی : ویژگی افراد سالم را خواهیم داد.

 

1- هدف و معنایی غایی و فرامادی برای زندگی دارند

هدف داشتن از ویژگی های افراد موفق و سالم است.

به طور کلی میتوان گفت که داشتن هدف یکی از اصلی ترین ویژگی افراد سالم به شمار میرود. هر انسانی برای زندگی خود برنامه ریزی و هدف گذاری خاصی دارد که اگر غیر این باشد بی شک سریعا به زندگی اش پایان می دهد و یا اگر هم زنده بماند تنها لفظ انسان زنده و یا بهتر بگویم موجود زنده به او اطلاق می شود اما در این مطلب مقصود ما از هدف و داشتن معنا و مفهومی برای زندگی همان هدف غایی و غیر مادی و فرا زمینی است.
در زندگی همه ی ما سوال هایی هستند که بسیار بنیادی و حیاتی هستند و پاسخ به آن ها راه و روش ما را مشخص می کند، پاسخ هایی که مرز بین زندگی سراسر یاس و ناامیدی و سرشار از امید و دلگرمی را تعیین می کنند.
این سوال ها به صورت کلی به این گونه مطرح می شوند که آیا زندگی معنا و مفهومی دارد؟ هدف از آفرینش جهان و در بعد کوچک تر و شخصی تر من چه بوده است؟ اگر من به تنهایی نبودم آیا نقص و کمبودی در کار دنیا و امورات آن به وجود می آمد؟

به راستی که پاسخ این سوال ها که بخش اعظم زندگی ما به درگیری با آن ها می گذرد کیفیت زندگی ما و حتی نحوه ی مرگ ما را مشخص می کنند و شاید این جمله معروف به گوش تان خورده باشد که می گوید به من بگو چگونه زیستی تا به تو بگویم چگونه خواهی مرد.

پس داشتن هدفی معنوی و اخلاقی می تواند بیانگر بخش بزرگ سلامت ذهن و روح ما باشد.
اشتراکات زیادی در بین جوامع مختلف و فرهنگ های متنوع جهان وجود دارد همانند کسانی که در راه میهن خود و پرچم کشور خود مبارزه می کنند و قدم به تالار های افتخار گذاشته اند و تا ابد در ذهن مردمانشان ثبت شده اند.
اما دلیل این ایثار و فداکاری و تقدیر و افتخار مردمان به این ایثار چیست؟ پاسخ سوال در همان وجود معنایی والا و فرامادی برای زندگی نهفته است و زیستن برای آن هدف و معنای غایی و فرامادی و مردن برای آن.

 

2- باور به اینکه انسان ها موجوداتی آزاد هستند

آزاد بودن اسنان ها - ویژگی افراد سالم

حتما برایتان پیش آمده است که با افرادی برخورد کرده اید که به شدت منفی باف هستند و اصطلاحا قرص نمی شود خورده اند، این افراد منفی باف با نگرش های سطحی و بی اساس خود حوزه مطالعاتی مورد علاقه ی روان شناسان موفقیت و مثبت نگری همچون سلیگمن، وین دایر، برایان تریسی و آنتونی رابینز و دیگران بوده اند.
اصطلاحات رایج این افراد که به صورت  تیکه کلام روزمره در آمده است:من آدم بد شانسی هستم، کلا هر کاری می کنم نتیجه ی مورد نظرم به دست نمی آید، قطعا و یقینا باز هم نخواهد شد و مطابق معمول من شکست خواهم خورد و …
همان طور که خواندید قید های تاکیدی و منفی ساز نزد این افراد خبلی پر کاربرد است، پس می توانید یا از آن ها استفاده نکنید یا اگر می کنید با حذف تدریجی آن ها زندگی سالم تری را پیش بگیرید و این اصل را سر لوحه زندگی خود قرار دهید که افراد به میزان تلاششان و پشتکار و مهارتشان نتیجه عایدشان می شود.

همچنین بخوانید :  10 کشتی بزرگ کروز ساخته شده در جهان

ما در ایجاد زندگی و محیط زندگی مان و جغرافیای زندگی و مسائلی چون نام والدین و حتی نام خودمان و دین و ملیتمان بی شک صاحب اختیار نبوده ایم اما در اتخاذ رفتارهای مان در قبال این ها و روش زندگی مان و تغییر شرایط خودمان از اوضاع نامساعد به اوضاع ایده آل مان کاملا آزاد و صاحب اختیاریم و با جمله ای قصار این قسمت را به پایان می برم.
انسان ها از گوشت و پوست و استخوان و روح و البته تجارب موفق و ناموفقی ساخته می شوند که خود برای خود رقم زده اند.

 

 

3- شش سال ابتدای زندگی هر کسی بسیار حیاتی و مهم است

دوران کودکی انسان-ها-ویژگی افراد سالم

شاید تا الان هم حتما در ذهنتان این سوال مطرح شده باشد که چرا فقط از تصمیمات لحظه حال و اکنون مان و نقش مهم شان صحبت می کنم؟ مگر زندگی گذشته هر کدام از ما که کاملا هم ویژه خودمان است اهمیتی ندارد؟ پاسخ مثبت است و یکی از فاکتورهای لازم و حیاتی شخصیت سالم داشتن دوران کودکی اول یا همان پنج، شش سال اول زندگی شاد، با روابطی قرص و محکم با والدین و خصوصا مادر به عنوان نزدیک ترین شخص زندگی کودک است.

شاید هیچ فردی به اندازه زیگموند فروید روان درمانگر و دانشمند عصب شناس اتریشی-یهودی بر روی سال های ابتدایی زندگی و اهمیت روابط سالم و قابل اعتماد و عاطفی بین کودک و والدین و خصوصا مادر تاکید نکرده باشد.
اما کودکی سالم دارای چه ویژگی هایی است؟ کسانی که دوران کودکی سرشار از خوشی و تجارب دلنشینی داشته اند هر زمانی که فرصتی دست بدهد یاد آن ایام را در ذهن خود تداعی می کنند، این افراد رابطه ای بی نهایت عاطفی و جذاب با والدین خود داشته اند و از هر دوی آن ها یعنی پدر و مادر به نیکی یاد می کنند.
در صورت داشتن برادر و خواهری و یا کی از آن ها در آن دوران روابط کم التهاب و عاری از هر گونه تنشی را با آن ها سپری کرده اند.

و در نهایت پس از اینکه کودک دوره ی کودکی اول را سپری کرد و وارد مرحله ی پیش دبستانی شد رفتار مدارس و مسئولین آموزشی از معلمان گرفته تا مدیران و معاونانش در قبال کودکان و در جهت آماده کردن کودکان برای تبدیل شدن به افرادی اجتماعی و آمادگی یادگیری زندگی کردن بسیار مسئولانه و شهروندی اجتماعی و آفریننده شدن بوده است.

 

4- داشتن قدرت مدیریت لحظات بحرانی – ویژگی افراد سالم

مدیریت داشتن - ویژگی افراد سالم

کم تر کسی را می توانید بیابید که تمام طول زندگی اش، خالی از مشکلات و بحران های مقطعی و بعضا طولانی مدت و فرسایشی نبوده باشد، اما میل ذاتی انسان به زندگی کردن و دوست دار آن بودن و دوری کردن از مرگ و نیستی موجب می شود که همیشه به دنبال رفع مشکل و درمان و بهبود و بیش تر زندگی کردن باشیم که در این مسیر کسی را می توانیم سالم تر و بهینه تر بدانیم که با رفتار هایی منطقی و به دور از احساسات گرایی شدید و هم چنین با ضریب خطای کم تر به دنبال رفع این مشکلات و چالش ها باشد.

همچنین بخوانید :  معرفی 10 تا از بهترین رستوران های تهران

فرض کنید شخصی در رابطه ای عاطفی وارد می شود و پس از مدتی شکست عاطفی سختی را متحمل می شود و به اصطلاح عامیانه شکست عشقی می خورد، اگر وی برای کم کردن از بار هیجانی و عاطفی این شکست و به دست فراموشی سپردن این تجربه به ورزش آن هم از هر نوعش رو بیاورد و یا هر گونه فعالیت اجتماع پسند و مفیدی را انجام دهد رفتاری سنجیده و درست از او سر زده و اگر بر عکس به سراغ مواد مخدر و یا بی بند و باری در روابطش  را در پیش بگیرد رفتاری غلط از او بروز کرده است.

 

5- پذیرفتن خود و داشتن خود پنداره مثبت و سالم

پذیرفتن خود از ویژگی افراد سالم است

از ویژگی های اصلی افرادی با شخصیت سالم و نرمال همین است که نه تنها شناختی کامل و وسیع از وجود خود دارند بلکه با نگرشی مثبت و امیدوارانه به خود نگاه می کنند، نگرشی که کاملا معقول و عینی است و هیچ گونه نگاه سوداری در آن دیده نمی شود.
این افراد به دنبال این نگاه مثبت و واقعی به خود می توانند احساسات خود را بپذیرند.
هم چنین در این افراد عزت نفس بسیار بالایی یافت می شود.
ارتباطات خوب و مفید و مثمرثمری با دیگران و اطرافیانشان برقرار می کنند.

تقریبا اکثریت مواقع در زمان حال زندگی می کنند و لحظه ی اکنون برایشان مهم است نه گذشته و یا آینده.
این خود پنداره و عزت نفس قوی منجر می شود که این افراد هیچ وقت از تلاش یادگیری باز نمی ایستند و توان تصمیم گیری و استدلال کردن با استقلال رای را تماما برخوردارند.
و در نهایت خلاقیت از زیر مجموعه های خود پنداره مثبت در این افراد است.

 

6.دوست داشتن خود و یا همان رفیق خود بودن

دوست داشتن خود از ویژگی های افراد سالم

کسانی که خود را دوست دارند اهل گلایه کردن و ناله و زاری کردن نیستند، بلکه اهل تغییر دادن هستند.
در گذشته ها و باد آن نمی خوابند.
نسبت به امورات زندگی و مسائل مربوط به آن سراسر انگیزه و هیجان هستند.
با توجه به واقعیت های زندگی شان و امور معقول خواسته هایشان را دسته بندی می کنند و به زبان ساده تر آرزوهایشان را متناسب با میزان تلاششان بر می گزینند.

میزان سلامت روان این افراد به حدی است که اهل تظاهر و وانمود کردن به لذت بردن و یا رنج بردن از چیزی نیستند و هر آن چه بروز می دهند همان است که در درون آن ها در جریان است.
و نکته آخر در مورد این افراد این است که نه تنها خودشان سراسر انرژی مثبت و نیروی شادی بخش هستند بلکه این خاصیت و نیرو و انرژی را به دیگران و اطرافیانشان هم انتقال و سرایت می دهند.

 

7.قدرت در تشخیص دقیق مسائل و به عبارتی ریز بین بودن

ریز بین بودن از ویگژی های افراد سالم است

این ویژگی موجب می شود که شخص دارای آن توانایی شگرفی در تشخیص واقعیت های عینی از مسائل صرفا ذهنی و صوری داشته باشد.
این ویژگی بزرگ به آن ها کمک می کند که ریا کاری ها و تظاهر ها و تملق کردن اطرافیان و کسانی که با آن ها منافع مشترک دارند را سریعا تشخیص دهند و رفتاری متناسب با این رفتار ها در پیش بگیرند.
با قدرت ذهنی که دارند می توانند دنیا رو نه تنها از دید خود بلکه از دید دیگران هم ببینند که باعث می شود توان تحلیل مسائل را از چندین بعد و جهت داشته باشند و حس همدردی و همذات پنداری هم به دنبال آن به میزان بالایی در این افراد پرورده شود.

همچنین بخوانید :  10 کلینیک زیبایی برتر در تهران

 

8- عاشق می شوند، عشق می ورزند – ویژگی افراد سالم

عشق و علاقه - ویزگی افراد سالم

افراد نا سالم همیشه در حال کینه توزی و پرورش گمان بد در درون خودشان هستند و اعتقادی منفی و بیمار گونه به اطرافیان و محیط دور و بر خودشان دارند.
اما انسان های سالمی که این ویژگی را به وضوح دارا می باشند با دیدی مثبت و سراسر محبت آمیز به اطرافیان خود نگاه می کنند، اهل کینه توزی نیستند، دیگران را محترم و عزیز میدارند و از نظر آن ها دیگران می توانند کارها را همانند خود آن ها به درستی و با حسن نیت انجام دهند و این دقیقا نقطه مقابل افراد منفی باف و ناسالم است که ذره ای به دیگران اعتماد و اعتقاد ندارند.

انسان های سالمی که وجودشان مملو از عشق است، فرقی ندارد عشق به چه چیزی در اینجا معنا و مفهوم عشق بسیار جهان شمول و فراگیر است عشق این افراد شامل حال همه چیز است، از انسان ها گرفته تا حیوانات، از مناظر و منابع طبیعی و محیط زیست تا هر ان چه که دیده می شود و در گستره هستی موجود است.
این عشق فراگیر و نامشروط موجب می شود که این افراد با ملاک ها و اصول تعریف شده و محکم خود با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند.

ارتباط این افراد به گونه ای است که از اعتماد کردن به دیگران و عاشق و دوست دار برخی شدن هیچ ترس و دو دلی ندارند و بدون واهمه به دیگران بها می دهند و اعتماد می کنند.
ارتباط دلگرم کننده و لبریز از اعتقاد و اعتماد متقابل این افراد با دیگران موجب می شود که آن ها دست به فعالیت ها و رفتار های مشترک و مدنی و اجتماعی پربار و ثمر بخشی بزنند.

و در نهایت باید عنوان کنم که حضور این افراد در هر جامعه ای حتی جوامع روستایی و کوچک لازم و ضروری است چرا که این افراد تخم اعتماد می کارند و مهر و محبت و عشق رو سرایت می دهند.

 

9- به شدت مسئولیت پذیرند – ویژگی افراد سالم

مسولیت پذیری از ویژگی-های بارز افراد سالم و موفق است

این گونه افراد به صورت کلی نمی توانند غیر فعال و منفعل باشند و راکد و بی حرکت بودن برای این افراد به سان مرگ و نابودی است.
افراد مسئولیت پذیر هر لحظه به دنبال تجارب تازه و مهیج هستند و از خمودگی و روزمرگی بیزارند و مداوما به دنبال تغییر و خلاقیت در اموراتی هستند که به آن ها سپرده شده است.

این افراد مسئولیت همه ی رفتار ها و تصمیمات خود را چه به نتایجی مورد قبول و درخشان منتهی شود و چه به نتایجی فاجعه بار و غیر قابل قبول می پذیرند که اگر جز این بود اصلا به دنبال تغییر شرایط و فعالیت و پویایی نمی رفتند.
و در نهایت ویژگی و خصیصه آن ها حکم می کند که عذر بدتر از گناه نیاورند و تقصیرات را گردن دیگران  نیندازند.

 

10- با نگاه به گذشته و درس گرفتن از تجارب

تجربه گرفتن از کار های گذشته از ویزگی های افراد سالم است

این اشخاص نمی توانند خوش بین و امیدوار نباشند چرا که با شناخت قید و بندهای موجود در گذشته و آزادی از تعلق خاطر به این قید و بند ها و عمل کردن در سطح معقول و واقعی عمل می کنند.
در عین اینکه در زمان حال عمل می کنند و با توجه به امکانات اکنون با جاه طلبی خاص و البته خوش بینی به اتفاقاتی که در ادامه رخ خواهد داد به آینده نگاه می کنند و قدرت پیش بینی دارند.

در انتها از شما همراهان و دوستان همیشگی مجله سلسله خواهشمندم که نقطه نطرات و پیشنهادات و انتقادات خودتون را در قسمت دیدگاه ها و هم چنین از طریق شبکه های اجتماعی تلگرام، توئیتر و اینستاگرام با ما در میان بگذارید در جهت هر چه بهتر شدن ما.

وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا